Dokonca aj víno doplatilo na klimatické zmeny a ošiaľ spojený s remeselnými pivami. Vinári v prestížnom regióne Bordeaux sa chystajú vykoreniť tisíce hektárov vinohradov, informuje Politico.

Bordeaux je známym klenotom poľnohospodárskeho priemyslu Francúzska, a tak plány vinárov mnohých prekvapili. Výroba vína v krajine sa však dramaticky mení a môže za to hneď niekoľko faktorov vrátane poklesu spotreby červeného vína, klesajúceho dopytu Číny a ťažkostí s pestovaním hrozna v čoraz teplejšej klíme.

Spotreba červeného vína vo Francúzsku v posledných desaťročiach výrazne klesla, pretože spotrebitelia začínajú uprednostňovať osviežujúcejšie nápoje, akým je pivo. Viaceré prieskumy odhalili, že predaj piva v francúzskych supermarketoch by tento rok mohol po prvý raz prekonať predaj vína.

To malo za následok, že ceny vína sa prepadli na tak nízku úroveň, že pre mnohých vinárov je výhodnejšie získať kompenzáciu za vykorenenie, než pokračovať vo výrobe.

Program kompenzácie

Francúzska vláda plánuje vyčleniť milióny eur na pomoc vinárom. Cieľom programu na vyradenie viničov je znížiť výrobu a umožniť vinohradníkom využiť pôdu na iný účel. K jeho spusteniu dôjde na jeseň, pričom kompenzácie sa vinári dočkajú až koncom tohto roka.

Francúzske úrady ponúkajú vinárom za každý vykorenený hektár približne šesťtisíc eur. Územný celok Gironde na juhozápade Francúzska, kde sa nachádza slávne Bordeaux, už eviduje takmer tisíc žiadostí.

Vláda okrem toho plánuje použiť verejné financie na premenu nepredaného vína na priemyselný alkohol používaný pri výrobe parfumov či dezinfekčných gélov na ruky.

Pokles cien

Zatiaľ čo tretina žiadateľov chce vykoreniť celé vinice a vinohradníctvo zavesiť na klinec, zvyšok chce znížiť výrobu a sústrediť sa hlavne na vína vyššej kvality. „Máme problém predať všetko, čo sme vyrobili, a preto by sme radšej znížili objem produkcie a prispôsobili ho tomu, čo sme schopní predať,“ povedal Stéphane Gabard, ktorý v Bordeaux vlastní 40 hektárov viníc. Aj on sám plánuje niekoľko z nich vykoreniť.

V roku 2022 klesli predaje vína o 30 percent v porovnaní s obdobím pred pandémiou v roku 2019, uviedol Gabard. Nedostatočná spotreba podľa neho spôsobuje, že vinári musia víno predávať za extrémne nízke ceny.

Fľaša najkvalitnejšieho vína z Bordeaux bola v supermarketoch často vo výpredaji za dve eurá. Ceny červených vín z Bordeaux v druhej polovici roka 2022 klesli o 21 percent oproti priemernej cene za posledných päť rokov. Ceny bieleho vína z tejto oblasti sa však mierne zvýšili. Vyplynulo to z údajov francúzskeho ministerstva poľnohospodárstva.

Problémy s vývozom

Čo sa týka vývozu, situácia nie je o nič lepšia. Čína, ktorá je stále najväčším odberateľom vína z Bordeaux, zastavila počas pandémie všetky dovozy. Hoci už došlo k ich obnoveniu, stále nedosahujú predpandemické úrovne.

Spojené štáty sú druhým najväčším odberateľom. V tejto oblasti však Francúzsko doplatilo na nárast obchodného napätia. Bývalý americký prezident Donald Trump na francúzske víno v reakcii na dlhotrvajúci transatlantický spor o dotácie pre výrobcov lietadiel Airbus a Boeing uvalil clo. Francúzski vinári prezradili, že aj napriek ich následnému zrušeniu pociťujú nepriaznivé následky dodnes.

Ďalšie dôležité správy

Žabie stehienka,Frog Legs,Jedlo,Francúzsko,Francúzske jedlo,Francúzska kuchyňa,France,French cusine
Neprehliadnite

Dopyt po francúzskej špecialite ohrozuje druhy žiab v Ázii, riešením by mohol byť chov