Podobne ako Taliansko, už aj Francúzsko označujú za Achillovu pätu EÚ. Dôvodom sú obavy z politickej nestability v krajine, ktoré môžu spôsobiť ďalšie komplikácie po predčasných parlamentných voľbách 30. júna a 7. júla.
Prieskumy naznačujú, že žiadna politická strana či zoskupenie nezíska väčšinu. Tamojšie politické kruhy už diskutujú o možnosti vymenovať úradníkov do čela krajiny. „Jedným z riešení by mohla byť vláda expertov, ktorá by bola schopná vydržať rok alebo dva,“ povedal odborník na verejné právo Eric Landot.
Uviedol aj možných kandidátov na pozíciu premiéra: bývalého prezidenta Európskej centrálnej banky Jean-Clauda Tricheta, ktorý má 81 rokov, alebo jej terajšiu šéfku Christine Lagardeovú.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron a jeho spojenci by len ťažko vytvorili širokú koalíciu na tak polarizovanej politickej scéne, poznamenáva portál Politico. Je tiež málo pravdepodobné, že by sa Marine Le Penová, šéfka krajne pravicovej Rassemblement National (RN), ktorá dominuje v predvolebných prieskumoch, „ponáhľala“ uchopiť pre seba premiérsky post.
Jej strana sa stále považuje za príliš toxickú pre väčšinu ostatných strán. Krehká a náchylná k vnútorným sporom zostáva aj narýchlo vytvorená ľavicová aliancia Nový národný front (NFP), združujúca socialistov, komunistov, zelených a iné strany.
Francúzsko by mohlo skončiť ako Taliansko, keď bol v roku 2012 bývalý komisár EÚ Mario Monti vymenovaný do čela vlády odborníkov. Ale ktokoľvek by viedol technokratickú vládu vo Francúzsku, pravdepodobne by musel znášať búrlivé politické diskusie, pretože francúzsky prezident nemôže vyhlásiť ďalšie parlamentné voľby do 12 mesiacov od predchádzajúcich predčasných volieb.
Politická neistota prehlbuje obavy o rozpočet. Aj bez nich totiž Parížu hrozí, že bude sankcionovaný Európskou komisiou za rekordný verejný dlh a rozpočtový deficit.