Francúzska vláda podnikne kroky proti maloobchodníkom s potravinami, ak v cenách pre spotrebiteľov nezohľadnia pokles veľkoobchodných cien. Podľa agentúry Reuters to v piatok povedal francúzsky minister financií Bruno Le Maire.
Kompenzácia vysokých nákladov
Globálne veľkoobchodné ceny potravín už nejaký čas klesajú. Francúzski predajcovia potravín a ich dodávatelia sa však v marci dohodli na zvýšení cien v priemere o desať percent. Tvrdia, že ide o pokrytie vyšších výrobných nákladov. Minister Le Maire v posledných dňoch vyzval na obnovenie rokovaní, aby sa zabezpečilo, že pokles veľkoobchodných cien sa premietne do cien pre spotrebiteľov, uvádza agentúra Reuters.
„Ak tak neurobia, predvoláme ich na ministerstvo financií. V prípade, že to nebude stačiť, využijem všetky svoje právomoci, aby som zabezpečil, že veľké spoločnosti premietnu pokles cien na zákazníkov,“ povedal minister, ktorý má na starosti orgány na ochranu spotrebiteľov a hospodárskej súťaže. Neuviedol však, aké opatrenia by mohol prijať.
Spotrebiteľské ceny potravín
Spotrebitelia vo Francúzsku v poslednom čase čelia rastúcim životným nákladom. Vláda prezidenta Emmanuela Macrona by chcela pomôcť občanom riešiť každodenné problémy, ako sú drahé potraviny, konštatuje agentúra Reuters.
Spotrebiteľské ceny potravín vo Francúzsku v marci medziročne vzrástli o rekordných 15,8 percenta v dôsledku dohody medzi maloobchodníkmi a dodávateľmi. To zmiernilo marcový pokles celkovej medziročnej miery inflácie, za ktorým stáli nižšie ceny energií.
Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) tento mesiac informovala, že svetové ceny potravín v marci klesli už dvanásty mesiac po sebe. V porovnaní s rekordom, ktorý dosiahli v marci minulého roka krátko po ruskej vojenskej invázii na Ukrajinu, klesli už o 20,5 percenta.
„Nechápem, prečo keď ceny rastú, spoločnosti ich okamžite premietnu do cien pre zákazníkov, ale keď pšenica zlacnie, trvá tri mesiace, kým ceny cestovín klesnú. To je neprijateľné,“ povedal francúzsky minister Le Maire.