„V potravinárskom priemysle nikto z inflácie neprofitoval,“ povedal minister financií Bruno Le Maire v denníku Le Parisien, ktorý v nedeľu zverejnil výsledky štúdie. „Rovnako ani poľnohospodári, ani maloobchodníci, či potravinársky priemysel nepoberali v tejto situácii dotácie navyše.“
Vyššie ceny potravín sú podľa správy dôsledkom kombinácie viacerých faktorov. Môže za to vojna na Ukrajine, zotavovanie ekonomických sektorov po covide, globálne otepľovanie, silná epidémia vtáčej chrípky a ďalšie dôvody vrátane nedostatku pracovných síl.
Štúdia, ktorú začalo ministerstvo financií realizovať v júli, sledovala marže na potravinárskych výrobkoch od roku 2019 do súčasnosti. Zistila, že rast maloobchodných cien je spôsobený najmä vysokými nákladmi na poľnohospodárske suroviny, ktoré rástli rýchlejšie, ako sa ceny premietli do cien pre spotrebiteľov.
Podľa štúdie, ktorú citovali noviny Les Echos, bol pokles marží „veľmi výrazný“. V prípade cestovín to bolo -15,6 percent, mleté hovädzie mäso malo pokles -6 percent a kuracie rezne -6,4 percent.
Ceny potravín na základe najnovších prognóz štatistickej agentúry Insee predbehli ceny energií. Sú zároveň najväčším prispievateľom k inflácii vo Francúzsku a domnieva sa, že budú naďalej zvyšovať životné náklady do konca roka.
Po tom, ako sa na jeseň inflácia zmiernila na ročnú hodnotu 5,6 percent, očakáva agentúra Insee, že v decembri sa zvýši na 6,4 percent, čo by bola doposiaľ najprudkejšia miera rastu inflácie vo Francúzsku od roku 1985.