Francúzska prokuratúra otvorila v stredu vyšetrovanie výbuchu v libanonskej metropole Bejrút po tom, čo pri ňom utrpelo zranenia 21 francúzskych občanov, informovala agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie parížskeho prokurátora. Prokuratúra prípad vyšetruje ako „neúmyselné zranenie". Hlavný parížsky prokurátor Rémy Heitz uviedol, že prokuratúra využije svoju právomoc vyšetrovať činy, ku ktorým došlo v zahraničí.

Pri utorkovom výbuchu v prístave v Bejrúte zahynulo najmenej 113 ľudí a viac ako štyritisíc utrpelo zranenia. Desiatky ľudí sú stále nezvestné. Heitz uviedol, že podľa doterajších informácií je medzi zranenými 21 Francúzov.

JB 24 Bejrút - Trosky na ulici po masívnej explózii v Bejrúte 4. augusta 2020. Libanonskou metropolou Bejrút otriasli v utorok dva mohutné výbuchy, zranenia utrpeli desiatky ľudí, informovala agentúra AFP. Výbuchy hlásili z prístavu, bolo ich počuť vo veľkých častiach mesta. Tlaková vlna rozbila sklá na oknách budov a nad mestom sa vzniesol veľký oblak dymu.    K výbuchom, ktorých príčina nebola bezprostredne známa, došlo v rušnej štvrti Hamrá. Libanonské médiá zverejnili snímky ľudí uväznených
Neprehliadnite

Ministerstvo vnútra SR chce vyslať do Libanonu 18-členný záchranný tím

Výbuchy 2750 ton pravdepodobne dusičnanu amónneho uloženého v jednom z prístavných skladov spôsobili rozsiahle materiálne škody najmä v oblasti prístavu a jeho okolí. Predpokladá sa, že počet obetí stúpne, keďže záchranári ešte neprehľadali trosky všetkých zrútených a poškodených budov.

Mnohé štáty sveta a organizácie vyjadrili sústrasť pozostalým po obetiach a prisľúbili Libanonu zdravotnú i humanitárnu pomoc. Pomoc už do Libanonu vyslali Francúzsko, Katar, Irak, Kuvajt či Česko.