Francúzska politička a líderka krajne pravicového Národného združenia (RN) Marine Le Penová zvažuje, či ona a jej poslanci zahlasujú proti rozpočtu premiéra Michela Barniera. To by nielenže povalilo krehkú vládnu koalíciu, ktorá funguje menej ako tri mesiace, ale aj vystrašilo finančné trhy a spôsobilo šok v celej Európe.
M. Le Penová po viac ako hodine rokovaní s M. Barnierom vyhlásila: „Ak rozpočet zostane v súčasnej podobe, vyslovíme nedôveru.“ Prípadný pád vlády by prinútil prezidenta republiky vybrať nového premiéra. Barnierova stredopravá menšinová vláda sa zamerala na riešenie katastrofálnych verejných financií krajiny. Po rokoch veľkorysých výdavkov dosiahol francúzsky deficit viac než šesť percent HDP, čo je dvojnásobok povoleného limitu EÚ. Informuje o tom Politico.
Pred desaťročím, keď obrovský verejný dlh Grécka takmer zložil eurozónu, sa ukázalo, že krízu nemožno obmedziť len na jednu krajinu. Ukázalo sa tiež, že na to, aby ekonomiky a bankové systémy Portugalska, Írska, Španielska či Talianska začali kolísať, stačilo málo. Kríza zasiahla aj veľké krajiny ako Francúzsko a Taliansko, ktoré sú kľúčové pre stabilitu bloku.
Vtedy bolo Nemecko silné pod vedením kancelárky Angely Merkelovej. Mohlo si dovoliť zachrániť krachujúcich partnerov a malo politický kapitál na to, aby stabilizovalo situáciu. Dnes to už neplatí, keďže nemecká ekonomika je v chaose a vláda čelí mnohým problémom.
Kedysi ukážkový nemecký model je v rozklade. Globalizácia odhalila jeho Achillovu pätu
Najväčší výrobca áut v Európe Volkswagen oznámil zatváranie výrobných závodov, čo by mohlo viesť k strate 30-tisíc pracovných miest po 42-percentnom poklese štvrťročného zisku. Oceliarska spoločnosť ThyssenKrupp plánuje do roku 2030 zrušiť až 11-tisíc pracovných miest.
Európska centrálna banka minulý týždeň varovala, že blok môže byť na pokraji novej dlhovej krízy eurozóny kvôli nízkemu rastu a neistote politických rozhodnutí.