Po tom, čo americká ratingová agentúra Moody's znížila úverové hodnotenie Francúzska z najvyššieho stupňa na Aa1 s negatívnym výhľadom, vydala svoje prvé ratingy piatich krajín aj nová Medzinárodná nezisková ratingová agentúra (INCRA). Za jej vznikom stojí nemecká nadácia Bertelsmann a má byť konkurenciou najväčším americkým agentúram. Veľká trojka pozostávajúca z Moody's, Standard & Poor's a Fitch Ratings čelila v poslednom čase vlne kritiky, okrem iného sa spájala aj so sporným oceňovaním bonity krajín, ktoré prispelo k vzniku finančnej krízy.
Bývalý riaditeľ nemeckej nadácie Gunter Thielen vysvetľuje, že zníženie ratingu sa netýka iba vlád, ale má ďalekosiahle dôsledky a agentúry tak majú nepriamy dosah aj na životnú úroveň občanov jednotlivých krajín. S klesajúcim ratingom totiž súvisia vyššie úrokové sadzby pri požičiavaní si zdrojov na medzinárodných finančných trhoch. „A vyššie sadzby nakoniec ponesú na pleciach daňoví poplatníci,“ hovorí pre nemecký spravodajský server Deutsche Welle G. Thielen. Rastúce úrokové sadzby následne zvýšia zadlženosť krajiny a tá sa ocitne v ešte väčších ťažkostiach.
Počas krízy európski politici opakovane kritizovali americké ratingové agentúry, že príliš rýchlo zrážali hodnotenia zadĺžených štátov odkázaných na záchranu, škrty vo výdavkoch a zvyšovanie daní. Kritika teraz zaznieva aj z Francúzska, ktoré tvrdí, že Moody's prehliadla pri poslednom znížení ratingu úsilie krajiny o ekonomické reformy. V poslednom čase preto silnejú hlasy po alternatívnej agentúre.
Hľadia do budúcnosti
INCRA v prvej testovacej správe hodnotila rizikovosť poskytovania úverov Nemecku, Francúzsku, Taliansku, Japonsku a Brazílii. „V našej analýze sme brali do úvahy jednak tradičné makroekonomické údaje, no taktiež ukazovatele určujúce budúci vývoj,“ hovorí výkonná riaditeľka nadácie Bertelsmann Annette Heuserová. Ide o hodnoty určujúce sociálno-ekonomický rozvoj krajiny, ako napríklad investície do vzdelávania či spôsoby s akými sa krajina vysporiadala s hospodárskymi krízami v minulosti. Tieto ukazovatele tvoria 60 percent z konečného hodnotenia, aktuálne ekonomické výsledky zvyšných 40 percent.
Z najvyššieho hodnotenia, ktoré sa dá považovať za ekvivalent troch áčok amerických agentúr, sa môžu radovať iba v Berlíne. Najväčšia európska ekonomika získala 8,1 bodu z desiatich. Napriek tomu však Nemecko dostalo od agentúry negatívny výhľad do budúcnosti vzhľadom na veľký dlh a skutočnosť, že je zodpovedné za viac ako 300 miliárd eur v záchranných fondoch Európskej únie.
Naopak, INCRA nepotešila Francúzov. Rovnako ako v poslednom hodnotení Moody's a v januárovom Standard & Poor's sa krajine nepodarilo dosiahnuť najlepší rating a skóre 7,9 podporilo jeho zníženie americkými agentúrami. Zodpovedá totiž ich známke AA+ (Standard & Poor's), respektíve Aa1 (Moody's).
„Z makroekonomického hľadiska nie sú francúzske ukazovatele také zlé, avšak reformné opatrenia prebiehajú zlým smerom,“ povedala počas prezentácie prvých ratingov A. Heuserová. „Nepresvedčila nás napríklad zmena dôchodkového veku zo 62 na 60 rokov. Rovnako tak aj investície do vzdelávania, ktoré sú dôležité pre budúcnosť tak priemyselnej krajiny akou je Francúzsko,“ vysvetlila nižšiu známku A. Heuserová.
Taliansko vraj vie zvládať krízy
Taliansko dostalo od INCRA 7,2 bodu, ktoré zodpovedá hodnoteniu „AA“ tradičných agentúr. Brazília 6,8 bodu a Japonsko šesť bodov, čo sa rovná hodnoteniu „A“. Najmä v prípade Talianska sa nové hodnotenie výrazne líši od známok od amerických agentúr. Za vyšším ratingom je podľa INCRA schopnosť krajiny zvládať krízy.
V prípade Brazílie brala na zreteľ nízke investície do vzdelávania a budovania infraštruktúry, ktoré by mohli spomaliť jej rast. Hodnotenie Japonska zas výrazne ovplyvnil jeho najvyšší dlh na svete, ktorý je na úrovni 230 percent jeho HDP.
Nová agentúra by mala fungovať na princípe dotácií od vlád, korporácií, mimovládnych organizácií, nadácií a od súkromných darcov. V projekte sa počíta s vytvorením fondu o veľkosti 400 miliónov eur, ktorý zabezpečí jej chod a pokryje ročné výdavky na úrovni 15 až 20 miliónov eur. Naopak, americké agentúry žijú z peňazí, ktoré im platia objednávatelia. Prioritnými sú pre ne hodnotenia bonity cenných papierov spoločností, za ktoré im pritečie najviac financií. INCRA sa tak chce odlíšiť a využiť kritické hlasy o chýbajúcej transparentnosti a objektivite, ktoré čoraz častejšie zaznievajú na adresu tradičných agentúr. Mala by prioritne vydávať hodnotenia krajín.
„Vítame vstup INCRA na trh, pretože oligopol ratingových agentúr je jednou z jeho štrukturálnych chýb,“ cituje agentúra Reuters Johannesa Müllera, hlavného ekonóma správcovskej spoločnosti DWS.
Konkurovať štandardným ratingovým gigantom chcú aj na východe. Ruská ratingová agentúra RusRating JSC plánuje spoločne s čínskou Dagong a americkou Egan-Jones Ratings vytvoriť novú nezávislú agentúru pod názvom Universal Credit Rating Group. Podľa prvých informácií by mala sídliť v Hongkongu.
Zdroj: Vladimír Benko
Ilustračné foto - Vladimír Benko