Podľa európskych rozpočtových pravidiel by deficity členských krajín nemali presahovať tri percentá hrubého domáceho produktu. Francúzsku, významnému štátu eurozóny so stagnujúcou ekonomikou, sa tieto ciele dlhodobo nedarí plniť.
Predĺženie termínu zo strany EÚ bude týmto už tretím v poradí. Pôvodne malo deficit napraviť v roku 2012. Už v decembri 2009 však dostalo na nápravu čas do roku 2013. Svoju domácu úlohu ale Paríž splniť nedokázal.
Komisia vo svojej zimnej ekonomickej predpovedi počítala s minuloročným deficitom krajiny vo výške 4,3 percenta, v tomto roku očakáva 4,1 percenta. Francúzsko sa však podľa názoru komisie "efektívne" snažilo svoj deficit znižovať a v tomto ohľade vraj odporúčania z roku 2013 plnila.
"Áno, dávame Francúzsku dva roky, ale rozhodnutie predpokladá celú sériu opatrení, ktoré s nimi musí prijať tiež," zdôraznil tento týždeň Predseda komisie Jean-Claude Juncker.
Prvé reformy sú vonku
Ministri financií členských krajín EÚ tak v utorok vyzvú krajinu, aby skutočne uviedla do praxe všetky reformy, ktoré už pre tento rok prijala. Prvé z nich už boli zverejnené. Počítajú napríklad s jednoduchším prijímaním a prepúšťaním zamestnancov, umožnenie večerných predajov v obchodoch v nedeľu, či deregulácia niektorých odvetví.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová pri svojej stredajšej návšteve Bruselu francúzsky reformný program označila za "veľmi intenzívny" a tvrdila, že ide správnym smerom. "Francúzsko budeme v jeho snahách podporovať," poznamenala s tým, že detaily reforiem sú vždy vecou samotných členských krajín. Rast a tvorbu pracovných miest je podľa nej možné dosiahnuť len v konkurencieschopnom prostredí.
Za všetkým je politika
Diplomati neoficiálne podotýkajú, že za rozhodnutím, ktoré je fakticky ďalším ohýbaním pravidiel Paktu stability rastu, je tiež politika. Potrestanie Francúzska by totiž údajne mohlo posilniť protieurópsku Národnú frontu (FN), ktorú vedie europoslankyňa Marine Le Penová, v dobe, kedy je obľuba francúzskeho prezidenta Françoisa Hollanda aj tak veľmi nízka.
Svoje "fiškálne úsilie" má Paríž posilniť tak, aby namiesto plánovaného zrazenia deficitu o 0,3 percenta dosiahla tento rok zníženie o 0,5 percenta HDP. Plán reforiem a ďalšie Francúzske záväzky Komisia posúdi v máji. Pokiaľ nebude spokojná, reformy bude musieť Paríž predložiť znova.