B. Cazeneuve sa v Tunisku stretol aj so svojím líbyjským náprotivkom Faízom Sarrádžom, s ktorým rokoval o potrebe politického riešenia konfliktu v Líbyi a aj o migračnom tlaku na Európu.

„Francúzsko bude financovať dva projekty, prvý za 60 miliónov eur a druhý za 75 miliónov eur,“ oznámil J. Šáhid. Peniaze, ktoré poskytne francúzska rozvojová agentúra AFD, poputujú na stavbu metra a rozšírenie vodovodnej siete.

Krajina bojuje s následkami útokov teroristov

B. Cazeneuve vyhlásil, že Francúzsko bude pokračovať v podpore Tuniska, ktoré podľa neho spustilo „odvážne ekonomické reformy“ na obmedzenie rozpočtových deficitov. Vyzval aj zahraničných turistov, aby krajinu znova navštevovali a pomohli tak jej ekonomike, ktorá stále bojuje s následkami predvlaňajších teroristických útokov na hoteli v Súse.

„Pomáhame, naše firmy sú (tu) prítomné, neodišli a neodídu,“ uviedol B. Cazeneuve, ktorého citovala agentúra AFP. „Súčasne sú však potrebné hospodárske reformy, aby naše spoločnosti mohli aj ťažiť zo systému, ktorý im zabezpečí, že ich investície budú splácané,“ dodal B. Cazeneuve s tým, že Tunisko je v tejto veci na dobrej ceste.

Tunisko je bývalou francúzskou kolóniou a Francúzsko zostalo do súčasnosti jedným z najväčších obchodných partnerov tejto severoafrickej krajiny.

Čo sa týka rokovania s líbyjským premiérom, B. Cazeneuve mu povedal, že riešenie chaosu v Líbyi spočíva jedine v ďalších politických rokovaniach znepriatelených strán a nie vo vojenských krokoch. Od obnovenej Líbye očakáva, že dokáže kontrolovať nelegálnu migráciu smerom do Európy.

Aj šesť rokov po skončení občianskej vojny v Líbyi je krajina v chaotickom postavení, má dve vlády a o moc sa naťahuje rada zoskupení a teroristických organizácií vrátane Islamského štátu. Nestabilite predchádzala dlhá vláda autokratického vodcu Muammara Kaddáfiho, ku ktorého zvrhnutiu prispeli aj francúzske nálety z marca 2011.