Firma, ktorá montuje napríklad počítače alebo inteligentné telefóny, sa už pred tromi rokmi dostala pod paľbu kritiky kvôli údajnej otrockej práci vo svojich továrňach v Ázii. Predstavitelia pardubickej firmy, odborov a miestne úrady v reakcii na materiál ale uvádzajú, že nič nezákonného zistené nebolo.
Monotónne dvanásťhodinové zmeny v nepretržitej prevádzke šesť dní v týždni a nemilosrdný tlak na zvyšovanie produkcie podľa Deutsche Welle nie je doménou len ázijských fabrík. Reportéri magazínu c't vraj niekoľko dní sledovali pobočku firmy v Pardubiciach. Hovorili so zástupcami pracovného úradu, odborov i pracovníkov nielen z Česka, ale aj z Bulharska, Rumunska, Vietnamu a Mongolska.
Podľa zistení nemeckých novinárov sa pracovníci počas dvanásťhodinovej zmeny pri montážnej linke nemôžu rozprávať, napiť sa, alebo si na chvíľu odpočinúť. Vrátane príplatkov a preplatených nadčasov vraj robotníci pri montážnej linky zarábajú v priemere 550 eur za mesiac.
Reportér Ch. Wölbert kritizuje predovšetkým systém odmien, ktoré tvoria sto eur mesačne, ale sú závislé na hodnotení celej montážnej linky. "To znamená, že jednotlivec síce môže svoju prácu uspokojivo plniť, ale bonus mu zoškrtajú, pretože kolegovia normu neplnia," konštatoval Ch. Wölbert.
Vedenie pardubickej továrne tvrdí, že pracovníci sú platení podľa individuálnych výkonov, že firma dodržiava európsku legislatívu a že ju pravidelne kontrolujú české úrady. Rovnako hovorí aj šéf odborov vo Foxconne Tomáš Formánek.
"Na niektorých prevádzkach sa skutočne pracuje dvanásť hodín, ale dodržiavajú sa zákonné prestávky. Ľudia sa môžu kedykoľvek napiť, majú na pracovisku barely s vodou. Iba si nesmú nosiť vlastné pitie. Chápem, že v Číne vo Foxconne môžu byť podmienky horšie, ale zákony dodržiavame. Priemerná mzda v robotníckych profesiách je 18-tisíc korún (705 eur), čo nie je veľa, ale je to najmä z toho dôvodu, že nejde o kvalifikované práce," povedal T. Formánek.
Ch. Wölbert však netvrdí, že podnik české zákony nedodržiava. "Mám však pochybnosti, či sú štandardy naozaj dôstojné. Či sú namáhavé dvanásťodinové zmeny v tomto systéme prijateľné," zdôraznil reportér a kritizoval údajné medzery v zákonoch.
Časti továrne v Pardubiciach totiž prevádzkujú subdodávateľské firmy, "ktoré rýchlo vznikajú a rýchlo zase zanikajú, a tým sa môžu vyhýbať sankciám, ktorým čelili," upozorňuje Ch. Wölbert. Odborár T. Formánek sa domnieva, že nemecká tlač hovorí práve o subdodávateľských firmách.
Riaditeľ Úradu práce v Pardubiciach Petr Klimpl nemá informácie, že by inšpektori práce v poslednej dobe udelili Foxconnu pokutu za nedodržiavanie zákonných podmienok pre zamestnancov, povedal.
Proti článku sa Foxconn ohradil v tlačovom vyhlásení. Svojich zamestnancov v Českej republike a v ostatných krajinách označil ako najcennejšie aktívum. Pracovníci podľa firmy majú počas práce nárok na päť až desať minút pauzy v dvojhodinových intervaloch a majú pol hodiny na obed.
"Priestory pre občerstvenie sa v závode nachádzajú mimo výrobnú linku vzhľadom k tomu, že na linke sú montované elektronické prístroje. Z bezpečnostných dôvodov preto zamestnanci nemôžu na pracovisku jesť a piť. Majú však možnosť kedykoľvek sa občerstviť z nápojových automatov alebo v rámci bezpečnostných páuz," píše sa vo vyhlásení.
Obvinenia voči Foxconnu by podľa Deutsche Welle mohli mať dohru na európskej úrovni. "Moderné otroctvo v niektorých firmách a odvetviach v Európe už nie je žiadnou výnimkou," hovorí poslankyňa Európskeho parlamentu Jutta Steinrucková z nemeckej sociálnej demokracie (SPD). Požaduje, aby sa Brusel týmto problémom bližšie zaoberal. Európska únia by podľa nej mala zriadiť poradenské miesta pre zahraničných pracovníkov, "ktorí často nerozumejú príslušnému jazyku a nemajú prístup k odborom".
Pozorovatelia nevylučujú, že sa Foxconn teraz bude orientovať na strednú a juhovýchodnú Európu. Mzdy tam sú síce v priemere vyššie ako v Ázii, ale láka ho kvalitná infraštruktúra a kratšia vzdialenosť od európskych odberateľov.
Foxconn taktiež montuje počítačové servery v Kutnej Hore, na Slovensku vyrába LCD televízory.