Ruské jednotky sa v okolí okupovanej jadrovej elektrárne Černobyľ správajú nezodpovedne, uviedla podpredsedníčka ukrajinskej vlády Iryna Vereščuková. V uzavretej zóne okolo odstavenej elektrárne podľa nej na niekoľkých miestach horí, napísala dnes agentúra Reuters. Informáciu potvrdili aj úrady v Moskve, nebezpečenstvo však podľa nich nehrozí.
Nezodpovedné správanie
„V kontexte jadrovej bezpečnosti predstavuje nezodpovedné a neprofesionálne správanie ruských vojakov veľmi vážnu hrozbu nielen pre Ukrajinu, ale aj pre stovky miliónov Európanov. Preto požadujeme, aby Bezpečnostná rada okamžite prijala opatrenia na demilitarizáciu uzavretej zóny okolo černobyľskej elektrárne a vyslala špeciálnu misiu," uviedla Vereščuková.
„V uzavretej zóne prepuklo niekoľko požiarov, čo môže mať naozaj vážne následky," dodala vicepremiérka. Ruskí vojaci okolo elektrárne prevážajú staré a zle udržiavané zbrane a riskujú tak poškodenie krytu postaveného okolo štvrtého reaktora. Bráni vraj aj hasičom v prístupe do zóny.
Správy z miesta nemožno nezávisle overiť, píše Reuters a pripomína, že Rusko skôr odmietlo, že by jadrové zariadenia na Ukrajine ohrozovalo.
Slavutyč je bez ruských jednotiek
Ruské jednotky sa stiahli z ukrajinského mesta Slavutyč, kde žijú prevažne zamestnanci komplexu jadrovej elektrárne v Černobyle. Informovala o tom v pondelok agentúra Reuters, ktorá sa odvolala na vyjadrenie primátora tohto mesta.
Jurij Fomičov, primátor mesta Slavutyč ležiaceho na severe Ukrajiny, v online videopríspevku v pondelok informoval: ,,Urobili, čo chceli - skontrolovali mesto, dnes to dokončili a odišli. V meste momentálne žiadni nie sú."
Agentúra Reuters nedokázala primátorovo tvrdenie overiť z nezávislých zdrojov.
Fomičov vo videu poprel obvinenia, že miestne úrady spolupracujú s ruskými jednotkami a požiadali ich údajne aj o humanitárnu pomoc. ,,Všetky naše problémy riešime sami. Nepotrebujeme humanitárnu pomoc, všetkého máme dosť. Pomáhajú nám zo všetkých miest a obcí Ukrajiny," povedal Fomičov.
Uniesli primátora
Ruské jednotky vstúpili do mesta Slavutyč 26. marca. Následne tam vybudovali kontrolné stanovištia, zmocnili sa nemocnice a uniesli Fomičova. Neskôr oblastná vojenská správa oznámila, že primátor bol prepustený na slobodu.
Zaistenie primátora i prítomnosť ruských vojakov v meste vyvolali protesty miestnych obyvateľov.
Reuters pripomenul, že od začiatku invázie ruských jednotiek na Ukrajinu, ktorú Moskva označuje termínom ,,špeciálna vojenská operácia", bolo zdevastovaných niekoľko ukrajinských miest. Vpád ruských jednotiek spôsobil na Ukrajine aj veľkú humanitárnu krízu, keď svoje domovy - podľa odhadov - opustilo približne 10 miliónov ľudí, teda takmer štvrtina ukrajinskej populácie.