Fond národného majetku (FNM) prepustí viac ako tretinu z približne 90 zamestnancov. Hromadné prepúšťanie nahlásil koncom marca Národnému úradu práce, potvrdila hovorkyňa úradu Tatjana Lesajová. Suma, ktorú vyplatí zamestnancov na odstupnom, nespresnila. Úrad, ktorého zrušenie už dlhšie žiada opozícia, ušetrí zmenami okolo 1,6 milióna eur. Od júla zmení aj štruktúru.

Prepúšťanie súvisí so zmenou zákona o podmienkach prevodu majetku štátu na iné osoby, ktorú schválil parlament v januári. Zoštíhlenie navrhlo ministerstvo hospodárstva. Odôvodnilo ho tým, že v súčasnosti má úrad menej povinnosti než v minulosti, keď štát predával svoj majetok. Prevádzkové náklady fondu, ktorý okrem iného kontroluje podiely štátu vo viacerých podnikoch, by mali tento rok dosiahnuť zhruba 5,1 milióna eur.

"Výpovede by mali dostať zamestnanci počas tohto mesiaca, od 1. mája by mali začať plynúť výpovedné lehoty alebo odídu na základe dohody," uviedla Lesajová. Celkovo by malo od mája do júna odísť najmenej 33 ľudí. Po novom by mal mať fond 57 zamestnancov.

FNM od júla zruší najvyšší orgán, deväťčlenné prezídium, ktorého kompetencie prejdú na výkonný výbor. Ten sa zúži na päť zo súčasných 11 členov, a to predsedu a štyroch členov, ktorí budú zároveň riaditeľmi sekcií. Dozorná rada, ktorú volí parlament, zmenší počet členov na troch zo súčasných siedmich.

Z celkového počtu ľudí, ktorí majú prísť o prácu, bude šesť riaditeľov. Zvyšok tvoria odborní referenti, sekretárky a vodiči. "Niektorí sa možno presunú na iné posty," podotkla Lesajová. Pracovníci, ktorí odídu, by mali počítať s odstupným najmenej troch mesačných platov.

Opozícia už dlhšie vyzýva vládu na zrušenie FNM. Poslanec KDH Pavol Hrušovský v minulosti tvrdil, že štát by mohol zrušením získať okamžite zhruba štyri milióny eur. Postupný útlm činnosti fondu, ktorý kontroluje podiely štátu vo viacerých podnikoch, plánovala ešte bývalá vláda premiéra Mikuláša Dzurindu.

Foto na titulke - archív