Fond národného majetku (FNM) pripravuje politickým nominantom v štátnych teplárňach univerzálnu manažérsku zmluvu, ktorá zabráni vyplácaniu vysokého odstupného. Mesačné príjmy šéfov teplární by síce mali zostať na približne rovnakej úrovni ako v súčasnosti, no prídu o zlaté padáky či príplatky a bonusy. Podľa informácií eTRENDU sa však pod kontrolu nových zmlúv dostanú len celkové príjmy 12 manažérov vo vedení šiestich štátnych teplárenských podnikov.
,,Manažéri teplární už nebudú zamestnancami týchto podnikov a nebudú môcť využívať rôzne výhody kolektívnych zmlúv ako výpovedná lehota, odstupné či rozlúčkové balíčky v prípade prepustenia. Pôjde o tých ľudí, ktorí sú členmi manažmentu a súčasne sedia aj v orgánoch teplární,“ uviedol Miloslav Homola, riaditeľ Kancelárie predsedníčky výkonného výboru FNM. Takýchto nominantov je však v šiestich teplárňach len dvanásť.
Platy nezverejnia
Snaha vniesť do platov poriadok prišla po tom, ako fond robil kontrolu a analýzu platov v štátnych teplárňach. Žiadosti eTRENDU o zverejnenie rozpätia či priemeru mesačných platov manažérov, ale FNM nevyhovel. ,,Výsledkom kontroly nebolo zostavenie platových štatistík alebo kontrola vyplácania hrubých priemerných platov manažérov. Cieľom bolo skontrolovať systému odmeňovania a jeho jednotlivé zložky,“ komentoval M. Homola.
Potom však nie je jasné, ako sa v nových vzorových zmluvách podarí udržať súčasnú hranicu príjmov a nebude to len papier, ktorý každá tepláreň prispôsobí, ako bude chcieť. Na otázku, či FNM zverejní vzorové zmluvy, M. Homola odpovedal: ,,Áno, ak tomu nebráni niektorý z platných zákonov.“
Takúto výhovorku s odvolávkou na zákon o ochrane osobných údajov často používajú médiami oslovení manažéri štátnych podnikov. Zákon totiž bráni zverejňovaniu platov konkrétnych osôb. Verejnosti ich môžu odhaliť len sami dotknutí, ktorí to odmietajú.
Podpis povinný
Nové zmluvy budú musieť súčasní nominanti podpísať, inak prídu o miesta. Vedenie dosadzujú do teplární politické strany. Podľa nedávno medializovaného kľúča ovláda SKDÚ-DS bratislavskú a martinskú tepláreň, SaS si okrem Košíc dosadila ľudí aj do Teplárne Zvolen, KDH rieši žilinskú tepláreň a strana Most-Híd má ľudí v trnavskej teplárni.
Nové pravidlá sa budú týkať iba nominantov, ktorí sedia v manažérskom kresle a súčasne v predstavenstve podniku. Zväčša pôjde o generálnych riaditeľov, prípadne ekonomických či obchodných šéfov. Technickí či výrobní riaditelia v predstavenstve nesedia, nové zmluvy sa ich teda nedotknú, hoci si ich vyberajú politicky nominovaní generálni riaditelia.
,,Pripravujeme tri druhy vzorových zmlúv. Jedna bude na manažérsky príjem, druhá na odmeny v dozornej rade a tretia pre odmeňovanie za členstvo v predstavenstve,“ spresnil M. Homola. Novú dohodu teda bude musieť podpísať aj ďalších približne 40 ľudí, ktorých politické strany posadili do predstavenstiev a dozorných rád teplární, ale s výkonnými manažérskymi funkciami nič nemajú.
Peňazí zrejme neubudne
Vo vzorových zmluvách za manažérsku prácu bude stanovené rozpätie možných príjmov a pomenované ďalšie benefity ako mobil či auto. ,,V jednotlivých firmám sa môžu zmluvy v detailoch odlišovať, ale v podstate by mali byť veľmi podobné,“ spresnil M. Homola.
Mesačná pláca bude zrejme naviazaná na niektoré parametre, ako je veľkosť podniku, hospodársky výsledok a podobne.
Na otázku, či FNM zavedie takéto zmluvy aj v ďalších štátnych podnikoch, odpovedal M. Homola vyhýbavo: ,,Budeme sa o to snažiť.“ Podľa neho by sa zmluvy mohli uplatniť vo firmách, kde je fond 100-percentným vlastníkom a po dohode s akcionármi aj tam, kde má väčšinu.
Odstupné 90-tisíc eur sa nezopakuje
Zmluvy sú reakciou na udalosti v Teplárni Košice, kde si politickí nominanti po krátkom pôsobení vo vedení odniesli vysoké odstupné. Nominant SDKÚ-DS Ján Podhorský si v septembri po nástupe do funkcie zvýšil základný mesačný plat z 2,5- na päťtisíc eur. Po štyroch mesiacoch bol odvolaný a na rozlúčku si odniesol odstupné 16 platov, teda 90-tisíc eur. Peniaze odmietol na výzvu politikov vrátiť s tým, že to je zákonný príjem vyplývajúci z kolektívnej zmluvy.
Jeho nástupca, nominant SaS Ivan Zich bol riaditeľom podniku len niečo vyše mesiaca a po odvolaní mal tiež dostať rovnaký ,,zlatý padák“. Vyplatenie štedrého odstupného zastavil po mediálnom tlaku až šéf SaS Richard Sulík.
Vláda premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) sľúbila, že pripraví nové pravidlá zabraňujúce príliš vysokým odmenám nominantov v štátnych podnikov. Minister hospodárstva Juraj Miškov (SaS) aj nachystal nové pravidlá odmeňovania pre štátne podniky. Ukázalo sa ale, že sa budú dotýkať len ľudí v spoločnostiach, kde akcionárske práva vykonávajú ministerstvá. Pre podniky pod kontrolou FNM by tieto pravidlá neplatili, preto musí fond vyvinúť vlastnú iniciatívu. ,,Veríme, že podmienky v zmluvách FNM budú podobné tým, akú bude uplatňovať vo svojich podnikoch ministerstvo hospodárstva,“ dodal M. Homola.
Ilustračné foto na titulke - Archív