Aktualizované 7.6.2012 o 23:59
Medzinárodná ratingová agentúra Fitch Ratings dnes zrazila hlavný úverový rating Španielska hneď o tri stupne na známku BBB. Výhľad je negatívny, čo znamená, že k ďalšiemu zníženiu ratingu by agentúra ešte mohla siahnuť. Hlavný rating sa po novom nachádza len dva stupne od špekulatívneho pásma, kde mnoho inštitucionálnych investorov pre priveľké riziko už nesmie investovať.
Agentúra svoj krok zdôvodnila tým, že Španielsko je obzvlášť zraniteľné, ak by sa dlhová kríza v eurozóne prehĺbila. Krajina má vysoký podiel čistého zahraničného zadlženia, Fitch sa však obáva aj vysokých nákladov na reštrukturalizáciu bankového systému, ktoré odhaduje na 50 až 60 miliárd eur.
„Negatívny výhľad primárne odráža riziká spojené s ďalším zhoršením krízy v eurozóne, predovšetkým s nákazou pretrvávajúcej krízy v Grécku,“ uviedla agentúra. Záväzky Španielska teraz hodnotí horšie než zvyšné dve hlavné agentúry Standard & Poor's a Moody's Investors Service.
Fitch uviedla, že náklady na rekapitalizáciu bánk sú vyššie, než pôvodne čakala. V krajnom prípade by mohli vystúpiť až na 100 miliárd eur. Tak vysoké by podľa agentúry boli v prípade, že by došlo na najhorší možný scenár vývoja.
Nový rating tiež predpokladá, že Španielsko dostane na rekapitalizáciu svojho bankového systému pomoc od ostatných krajín eurozóny. Náklady na rekapitalizáciu zvýšia pomer zadlženia k hrubému domácemu produktu až o šesť percentných bodov nad pôvodný predpoklad. V roku 2015 by mal byť tento pomer na maxime a predstavovať 95 percent.
Fitch rating Španielska prudko znížil bez toho, aby čakal na prípadnú pomoc zo strany EÚ. Nemecká kancelárka Angela Merkelová povedala, že Európa je pripravená konať, aby v eurozóne zabezpečila stabilitu. Španielsky premiér Mariano Rajoy však poznamenal, že najprv počká na výsledok nezávislého auditu bankového systému a až potom bude s európskymi predstaviteľmi diskutovať, ako bankový systém rekapitalizovať.
Medzinárodný menový fond (MMF) má v pondelok vydať k Španielsku správu. Informované zdroje už naznačili, že MMF pomoc španielskym bankám vyčísli na minimálne 40 miliárd eur.
USA nemajú dôveryhodný plán
Medzinárodná ratingová agentúra zároveň opäť varovala Spojené štáty, že im budúci rok môže vziať prestížny úverový rating na najvyššom možnom stupni AAA. Fitch chce vidieť vierohodný plán fiškálnej konsolidácie, aké majú ďalšie krajiny. Agentúra tiež uviedla, že ak Grécko opustí eurozónu, niektorým členským krajinám klesne rating. Hneď by tiež všetkým krajinám eurozóny znížila výhľad ratingu na negatívny.
O možnom znížení ratingu niekoľkých vyspelých krajín hovoril na konferencii v New Yorku analytik Ed Parker, ktorý je v rámci agentúry Fitch vedúcim oddelenia štátnych ratingov. E. Parker okrem iného povedal, že Británia, Nemecko a Francúzsko, rovnako ako ďalšie krajiny s najvyšším ratingom, vierohodný plán majú. Ak by však z eurozóny odišlo Grécko, Fitch by okamžite znížila rating krajín ako Cyprus, Írsko, Taliansko, Španielsko a Portugalsko.
"Spojené štáty sú jedinou krajinou (zo štyroch najväčších s najvyšším ratingom AAA), ktorá nemá vierohodný plán fiškálnej konsolidácie," poznamenal E. Parker, ktorého citovala agentúra Reuters. Ak Washington nič neurobí, potom sa výška dlhu k HDP v strednodobom výhľade bude v prípade Spojených štátov ďalej zvyšovať, dodal.
Fitch vlani v novembri znížila výhľad ratingu Spojených štátov na negatívny, najvyššiu známku však krajine ponechala. K zníženiu výhľadu agentúru viedol vývoj na politickej scéne, kde sa osobitný výbor Kongresu nedokázal zhodnúť na opatreniach na zníženie deficitu minimálne o 1,2 bilióna dolárov na najbližších desať rokov.
12 až 18 mesiacov
Agentúra vtedy uviedla, že neschopnosť politikov dohodnúť výdavkové škrty bude znamenať záťaž pre budúci administratívu. A varovala, že v roku 2013 to môže pre Spojené štáty znamenať stratu ratingu AAA.
Zmena výhľadu ratingu znamená, že faktické zníženie ratingu môže prísť za 12 až 18 mesiacov. Zároveň to znamená, že pravdepodobnosť zníženia ratingu je asi 50 percent. Funguje to však aj obrátene, teda keď agentúra zvýši výhľad na pozitívny.
Tempo rastu americkej ekonomiky v prvom tohtoročnom štvrťroku po spresnení údajov predstavovalo 1,9 percenta ročne. Predbežný odhad hovoril o raste v rozsahu 2,2 percenta. Vo slabšom raste sa odráža pomalšia obnova zásob vo firmách a prudké zníženie štátnych výdavkov. Vo štvrtom štvrťroku vlani rast predstavoval rovná tri percentá.
Z troch veľkých ratingových agentúr Spojeným štátom odobrala najvyšší možný rating zatiaľ len Standard & Poor's. Urobila to vlani v auguste, čím prepísala históriu. Do tej doby sa nestalo, aby nejaká z ratingových agentúr urobila niečo podobné. Na trhoch to bolo do tej doby niečo nemysliteľné. S&P má pritom pre rating Spojených štátov stále negatívny výhľad, takže by k ďalšiemu zníženiu ešte mohla siahnuť.
Ilustračné foto - SITA / AP