Aktualizované 27.1.2012 o 22:00
Ratingová agentúra Fitch dnes znížila hodnotenie úverovej spoľahlivosti piatim krajinám eurozóny – Taliansku, Španielsku, Belgicku, Slovinsku a Cypru. Fitch pred znížením ich ratingov varoval ešte v decembri a dnes im pridelil negatívny výhľad, ktorý znamená polovičnú pravdepodobnosť ďalšieho zhoršenia ratingov v priebehu dvoch rokov. Svoj krok agentúra zdôvodnila zhoršením ekonomickej situácie v Európe a zraniteľnosťou týchto krajín voči finančným otrasom.
Ratingy piatich krajín Fitch znížila o jeden stupeň, to znamená v prípade Talianska na známku A- a v prípade Španielska na A. Minulý mesiac agentúra zaradila do režimu sledovania ratingu popri týchto krajinách ešte Írsko, jeho hodnotenie však dnes nechala bezo zmeny na BBB+, ale tiež s negatívnym výhľadom. Rating Cypru klesol na BBB, jeden stupeň od neinvestičnej kategórie.
Fitch sa vo svojom rozhodnutí odvolal na „zreteľné zhoršenie ekonomického výhľadu“ Európy a „absenciu spoľahlivej finančnej ochrany pred nákazou a krízou likvidity“. „V dôsledku toho tieto krajiny nezískavajú plný úžitok z rezervného statusu eura,“ uviedol Fitch.
Nižší rating je všeobecne odrazom toho, že podľa názoru agentúry sa na danej stupnici znížila pravdepodobnosť splnenia finančných záväzkov hodnotenej krajiny. Zhoršuje sa tým pozícia krajiny na medzinárodnom úverovom trhu.
Konkurenčná ratingová agentúra Standard & Poor's pred dvomi týždňami znížila hodnotenie dlhodobej úverovej spoľahlivosti deviatim krajinám eurozóny. Francúzsko a Rakúsko stratili najvyšší rating AAA, horší rating dostalo aj Taliansko, Španielsko, Portugalsko, Slovensko, Cyprus, Malta a Slovinsko. S&P svoje rozhodnutie odôvodnila nedostatočnými politickými krokmi európskych predstaviteľov smerom k riešeniu súčasných problémov eurozóny.
Fitch upozornil aj na pomalý prístup európskych politikov k riešeniu krízy a zásadnej reforme fungovania menovej únie. To podľa agentúry znamená, že eurozóna bude naďalej zažívať ťažké finančné výkyvy, ktoré budú ďalej oslabovať schopnosť vlád splácať dlhy. Agentúra tiež konštatovala, že záchranný „euroval“ nemá dostatok peňazí, aby poskytol pomoc veľkým ekonomikám, ak by zrazu stratili prístup na trhy.
Značnú rolu v znížení ratingov hrali aj negatívne ekonomické vyhliadky a pravdepodobnosť upadnutia eurozóny do miernej recesie, ktorá ďalej podkope verejné financie. „Kríza eurozóny bude vyriešená, keď nastane široké ekonomické oživenie, uviedla Fitch podľa agentúry Reuters.
Finančné trhy na večernú správu Fitch už príliš nereagovali. Kurz eura nakrátko stratil časť dnešných ziskov a klesol voči doláru pod 1,32 USD, krátko nato však európska mena oživila a dostala sa na 1,3208 USD, nové maximum od 13. decembra. Taliansky premiér Mario Monti v televíznom rozhovore na otázku, ako hodnotení zníženie ratingu, povedal, že k nemu pristupuje „s nezaujatou vyrovnanosťou“ a že o nič prekvapivého nejde.
Hromadné znižovanie ratingov je známkou eskalácie dlhovej krízy v eurozóne, ktorá sa začala v Grécku, pokračovala pomocou pre Írsko a Portugalsko a vlani začala ohrozovať Taliansko a Španielsko. Konkurenčná ratingová agentúra Standard & Poor's pred dvomi týždňami znížila hodnotenie dlhodobej úverovej spoľahlivosti deviatich krajín eurozóny vrátane Francúzska, ktoré po prvý raz stratilo najvyšší rating AAA.
Tretia veľká svetová agentúra Moody's krátko po rozhodnutí S&P uviedla, že zatiaľ necháva úverové hodnotenie Francúzska, ktoré je z tohto hľadiska pre eurozónu kľúčové, na najvyššej hodnote Aaa so stabilným výhľadom. Upozornila ale na to, že zadĺženie krajiny ohrozuje súčasný stabilný výhľad ratingu, a uviedla, že v tomto štvrťroku bude rating krajiny znovu aktualizovať.
Ilustračné foto na titulke - Flickr.com