Ratingová agentúra Fitch Ratings pohrozila Číne znížením známky. Dôvodom sú obavy z rastúcich rizík v bankovom sektore krajiny. To spolu so stúpajúcim zadlžovaním sa a infláciou zvyšuje riziká a pravdepodobnosť zníženia ratingu pre záväzky v domácej mene, ktorý má Čína na stupni AA-. V apríli Fitch Číne revidoval výhľad ratingu zo stabilného na negatívny.
Najväčšiu hrozbu v nasledujúcich rokoch podľa Fitch predstavuje práve zdravotný stav úverov v bankách, ktoré svojou štedrosťou roztočili masívnu úverovú expanziu, čo sa nepáči ani domácej centrálnej banke. Tá už deviatykrát za posledných dvanásť mesiacov zvýšila požiadavky na rezervy v bankách, čo odčerpáva z finančného systému hotovosť rádovo v desiatkach miliárd dolárov. Spolu s päťnásobným zvýšením úrokových sadzieb to predražuje firmám externé financovanie a tlačí na ziskové marže. Povinné minimálne rezervy predstavujú percentuálny pomer z vkladov, ktoré si komerčné banky musia uložiť v centrálnej banke.
Fitch varoval pred negatívnym dopadom vývoja na trhu s nehnuteľnosťami na kvalitu bankových aktív. Uvoľnená menová politika, s ktorou vyrukovala čínska vláda v roku 2009, aby predišla hospodárskemu poklesu, ktorý zachvátil svetovú ekonomiku, naštartovala v najľudnatejšej krajine okrem úverového boomu aj rast inflácie a bublinu na trhu s realitami. Úverové riziká navyše vzrástli aj pre nadmerný rast úverových liniek pre miestne vlády a developerské skupiny, uviedol Fitch.
„Expozícia voči nehnuteľnostiam je najväčším rizikom pre kvalitu bankových aktív, nakoľko prerastajú celou ekonomikou. Banky súčasne čelia nielen priamej expozícii, ale aj nepriamej cez korporácie špekulujúce na realitnom trhu,“ hovoria analytici ratingovej spoločnosti.
Čínska vláda vlastnícky kontroluje najväčšie bankové domy, ktoré sa obchodujú na čínskej burze. Už na prelome storočia musela naliať do ekonomiky desiatky miliárd jüanov z verejných fondov pre očistenie bankových bilancií. Niektorí domáci analytici varujú, že čínske banky môžu doplatiť na extenzívnu úverovú expanziu, ktorú im naordinovala vláda v Pekingu a pri pokračovaní rastu objemu zlých úverov bude nutná rekapitalizácia finančných ústavov.
Aj čínske akcie zostávajú stále pod predajným tlakom. V auguste stratili v priemere päť percent. Index Shanghai Composite v tomto roku klesol o 9 percent na 2 567 bodov, pričom v minulom roku stratil viac ako desatinu. Nadol ho ťahajú aj akcie finančných inštitúcií a developerov. Akcie banky ICBC klesli tento rok o viac ako desatinu a Bank of China o viac ako pätinu.
Ilustračné foto na titulke - Flickr.com