Sentiment slovenských firiem stagnuje na historickom minime. Index očakávaní firiem (IOF) dosiahol ku koncu októbra 2020 zápornú hodnotu -44,6 bodov z možnej škály od + 100 do -100 bodov.

Najväčšie obavy majú podnikatelia z oblasti očakávaného dopytu. Čiastkový index vývoja dopytu sa prepadol z marcových -65,5 bodu na -71,4 bodu. Čiastkový index rozšírenia podnikania sa mierne zvýšil na hodnotu -0,4. Čiastkový index vývoja objemu investícií sa v priebehu roka stabilizoval a je na hodnote -61,9 bodu. Z prieskumu taktiež vyplýva, že v súčasnej ekonomickej situácii je spokojných 21,6 percent oslovených podnikateľov v porovnaní so 78,4 percentným podielom nespokojných. Platobná disciplína odberateľov sa podľa dvoch pätín firiem oslovených zhoršila. Vo väčšej miere to pociťujú malé firmy a živnostníci. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu spoločnosti Datank pre ČSOB na vzorke 300 respondentov

EBE 33 Frankfurt nad Mohanom - Na snímke školák čaká v nemeckom Frankfurte nad Mohanom na vlak metra vedľa plagátu s mottom Budeme sa znova objímať v stredu 25. novembra 2020
A pupil waits for a subway train in Frankfurt, Germany, Wednesday, Nov. 25, 2020. The German government will discuss further restrictions to avoid the outspread of the coronavirus. Letters on a an advertise read
Neprehliadnite

Pandémia okresala výplaty v celej EÚ, vrátane Slovenska

Sentiment slovenských firiem sa držal na optimistických úrovniach, v rozmedzí od +31,3 bodu začiatkom roka 2018 po +14,4 bodu z úvodu tohto roka (z možnej škály +100 až -100 bodov). S príchodom prvej vlny pandémie sa v marci prepadol na zápornú hodnotu -44,4 bodu a stagnuje na nej aj s odstupom pol roka. K záveru tohto roka dosahuje úroveň -44,6 bodu, čo signalizuje obrovské obavy z ďalšieho vývoja situácie. Pre porovnanie, v Českej republike Index očakávaní firiem dosiahol hodnotu -39,4 bodu.

„Sentiment podnikateľov, ako aj spotrebiteľov je veľmi citlivý na vývoj pandémie a akékoľvek správy, ktoré by naznačili ďalší vývoj alebo možné východiská. Indikátory dôvery alebo sentimentu sa preto často vo svete pohybujú paralelne a citlivo reagujú na správy o ekonomických dopadoch alebo príprave vakcíny a možnostiach očkovania. V podstate na čokoľvek, čo by dalo nádej na návrat k „normálnemu chodu ekonomiky“, tvrdí Marek Gábriš, hlavný ekonóm ČSOB.

Najčastejšou reakciou spoločností na súčasnú krízu bolo obmedzenie výroby, respektíve prevádzky. Urobila tak zatiaľ takmer polovica oslovených firiem (45 percent). Iba 28 percent zatiaľ nemuselo reagovať nijako a ďalších 24 percent zastavilo výrobu. Desať percent firiem rozšírilo zameranie firmy, deväť percent ho zmenilo a šesť percent dokonca navýšilo výrobu.

Na snímke zákazníci sedia na vyhrievanej terase kaviarne v Michalovciach 5. decembra 2020. FOTO TASR - Roman Hanc
Neprehliadnite

Štát sa z prvej vlny pandémie nepoučil, tvrdí Podnikateľská aliancia Slovenska

Ďalší vývoj ekonomickej situácie bude spojený s vývojom tej pandemickej a príchodom vakcíny. „Zimné mesiace asi budú ťažké, ale výhľadovo sa trhy zrejme začnú pozerať na príchod vakcíny, ktorá by mohla otvoriť priestor na návrat k „normálnemu“ chodu spoločnosti a ekonomiky. Dovtedy však zrejme budeme pravdepodobne stále ako na hojdačke v závislosti od vývoja pandemickej situácie u nás ako aj v ďalších krajinách,“ uzatvára Gábriš.