Injekcie na chudnutie, akými sú Wegovy či Ozempic, sú novodobým kultúrnym fenoménom. Zdá sa, že ich tabletkové alternatívy od firiem Eli Lilly a Novo Nordisk sú pri znižovaní hmotnosti rovnako účinné, informuje agentúra Bloomberg.
Nové experimentálne tabletky proti obezite pomohli ľuďom schudnúť približne 15 percent telesnej váhy, čo je skoro rovnako, ako v prípade na trhu dostupných injekcií. Farmaceutické spoločnosti sa tieto lieky snažia vyvinúť čo najrýchlejšie, aby sa im ušiel podiel na trhu, ktorého hodnota by sa podľa niektorých odhadov mohla vyšplhať až na 100 miliárd dolárov.
Injekcia Wegovy od spoločnosti Novo Nordisk je dostupná už od roku 2021. Firme Eli Lilly by sa pre injekciu Mounjaro mohlo v dohľadom čase podariť získať povolenie pre uvedenie na trh v Spojených štátoch. Jednou z priorít oboch spoločností je však vývoj liekov proti obezite vo forme tabliet.
Nová forma liečby
Lilly a Novo sú v súčasnosti priekopníkmi tabletkových foriem liekov na chudnutie, povedal Richard DiMarchi, vedec z Indian University.
Tabletka od Novo Nordisku obsahuje vyššiu dávku účinnej látky než už schválený liek proti cukrovke s názvom Rybelsus. Úpravou produktu, ktorý už na trhu je, firma znížila riziko vzniku neočakávaných problémov týkajúcich sa jeho bezpečnosti pre zdravie človeka.
Pre vyššie dávky účinnej látky bude zrejme masová výroba nového liečiva od Novo Nordisku náročnejšia a nákladnejšia. Podľa štúdií museli pacienti navyše pred užitím lieku a polhodinu po držať pôst. Na tabletku od firmy Eli Lilly sa takéto obmedzenia nevzťahujú.
Podľa analýzy Michaela Shaha z Bloomberg Intelligence liek od Eli Lilly okrem straty hmotnosti prispieva k znižovaniu hladiny enzýmov v pečeni.
„Stále treba dokázať, že je (liečivo) skutočne účinné a jeho užívanie z dlhodobého hľadiska bezpečné“ povedal DiMarchi.
Experimentálna injekcia na chudnutie od Eli Lilly zatiaľ v testoch priniesla najlepšie výsledky zo všetkých doterajších liečebných metód. Pacienti pri najvyšších dávkach lieku schudli po 48 týždňoch užívania v priemere 24,2 percenta zo svojej telesnej váhy. To je zhruba 26 kilogramov. Až štvrtina pacientov pri najvyššej dávke stratila dokonca 30 a viac percent svojej počiatočnej váhy.
Akcie firmy po zverejnení výsledkov stúpli na burze v New Yorku o 1,2 percenta.
Problémy Pfizeru
Farmaceutická spoločnosť Pfizer sa na trh takisto snaží uviesť vlastné tabletky na chudnutie. Vývoj jednej z nich ale musela z dôvodu obáv o bezpečnosť ukončiť.
Pacienti užívajúci lotiglipron počas testov vykazovali vysoké hladiny pečeňových enzýmov. Presné hodnoty či iné podrobnosti Pfizer nezverejnil. Podľa analytika Umera Raffata z Evercore ISI narazila firma na „veľkú prekážku“.
Pfizer pokračuje v testovaní ďalšej tablety s názvom danuglipron, ktorá v nedávnej štúdii dosiahla lepšie výsledky než placebo. Podľa Raffata preto firma bude na lieku ďalej pracovať.
Odborníci tvrdia, že to, čo sa stalo s tabletkami od Pfizeru, nemusí automaticky znamenať, že aj ostatné farmaceutické firmy v tejto oblasti čakajú problémy. Aj napriek tomuto pozitívnemu stanovisku ale akcie Pfizeru v pondelok klesli až o 5,6 percenta.