Jadrové energetické spoločnosti sa snažia zmenšiť reaktory na veľkosť lodných kontajnerov v snahe konkurovať v rámci prechodu na čistú energiu elektrickým batériám. Preteky vo vývoji „mikroreaktorov“ sú založené na predstave, že dokážu nahradiť dieselové a plynové generátory, ktoré sa využívajú na pohon dátových centier či pobrežných ropných a plynových plošín.

Jadrový priemysel zažíva renesanciu, keďže vlády a veľké technologické spoločnosti hľadajú čisté zdroje energie s cieľom splniť si klimatické záväzky. Firmy po celom svete realizujú desiatky projektov na vývoj malých modulárnych reaktorov s výkonom až do približne 300 megawattov. Mikroreaktory majú oveľa menší výkon, maximálne 20 megawattov, čo postačí na zásobovanie približne 20-tisíc domácností. Fungovať budú ako veľké batérie bez riadiacej miestnosti a potreby obsluhy pracovníkmi na mieste, píšu Financial Times.

Firmy by mikroreaktory jednoducho prepravili na požadované miesto, pripojili a nechali pracovať, kým by ich výrobca po niekoľkých rokoch neodviezol späť na doplnenie paliva. Spoločnosť Westinghouse v decembri 2024 získala od amerických jadrových regulátorov zelenú pre riadiaci systém, ktorý nakoniec umožní diaľkovú prevádzku eVinci reaktora s výkonom osem megawattov.

Tento reaktor s minimálnym počtom pohyblivých častí odvádza teplo z jadrového paliva pomocou potrubia naplneného tekutým sodíkom a následne ho prenáša do okolitého vzduchu, ktorý potom môže poháňať turbínu na výrobu elektriny alebo vykurovacie systémy. „Naším cieľom je umožniť autonómnu prevádzku z centrálneho miesta, kde môžeme jednoducho monitorovať flotilu reaktorov rozmiestnených po celom svete,“ povedal Jon Ball z Westinghouse.

Regulačné orgány ešte musia vypracovať pravidlá, ktoré by sa týkali toho, či môžu byť mikroreaktory prevádzkované na diaľku a ako ich ochrániť pred kybernetickými útokmi. Potrebné je aj zavedenie noriem v oblasti prepravy, a to najmä v prípade cezhraničných dodávok. Vzhľadom na ich menšiu veľkosť totiž môžu pre zlodejov jadrového paliva predstavovať ľahší cieľ. Otázkou teda je, či by ním mali byť mikroreaktory plnené už vo fabrike alebo až na mieste.

Ďalšie dôležité správy

Najväčšiu investíciu Česka v novodobej histórii sprevádza veľa optimizmu, aj otáznikov
Neprehliadnite

Technologické firmy poháňajú renesanciu jadra. Nie všetkých expertov ošiaľ presvedčil