Viaceré zahraničné firmy z obavy pred radiáciou sťahujú svojich zamestnancov z Japonska, alebo im ponúkajú presun na juh. Nemecká automobilka BMW zabezpečila pre svojich 50 nemeckých zamestnancov pracujúcich v Japonsku návrat domov aj s rodinami. Ostatným zo zhruba 750 väčšinou lokálnych zamestnancov ponúkla presun do bezpečnejších oblastí na juhu krajiny, píše denník Wall Street Journal.

Nemecký výrobca pneumatík Continental tiež zorganizoval evakuáciu približne 100 zahraničných zamestnancov z Japonska. Domácich pracovníkov, ktorí aj s rodinami prejavia záujem, je firma podľa agentúry Reuters pripravená transportovať do Hirošimy, kde zabezpečila ubytovanie pre 400 ľudí.

Po tom, ako zo zemetrasením a cunami poškodenej elektrárne Fukušima I unikla radiácia a 10-násobne zvýšenú hladinu rádioaktivity namerali už aj v hlavnom meste Tokio, pripravujú presun svojich zamestnancov do bezpečnejších oblastí na juhu krajiny aj ďalšie firmy. Najmä japonskí zamestnanci zahraničných koncernov ale zatiaľ vyčkávajú.

,,Ponúkli sme ľuďom možnosť presídliť sa na juh, no len malá skupina sa rozhodla ísť,“ oznámilo podľa BBC tlačové oddelenie výrobcu čipov Infineon. Nemecký softvérový špecialista SAP uviedol, že evakuuje svoje pracoviská v Tokiu, Ósake a Nagoji. Okolo 1 100 zamestnancov s rodinami presunie firma do hotelov južnejšie.

Niektoré spoločnosti pripravujú plány na evakuáciu, no zatiaľ situáciu len monitorujú. Týka sa to najmä zahraničných bánk, ktoré zatiaľ pracujú bez výraznejších obmedzení. Švédska automobilka Volvo, ktorá v Japonsku zamestnáva štyritisíc ľudí, zatiaľ s presunom zamestnancov nepočíta, aj keď jej tokijský závod stojí. Na vlastnú päsť podľa Reuters zatiaľ opustili krajinu zahraniční pracovníci Volva.

Mimoriadnu situáciu zažívajú letecké spoločnosti, ktoré pre obavy z radiácie buď zrušili alebo presmerovali lety do Japonska. Lufthansa odkolonila lety z a do Tokia na letiská v Ósake a Nagoji, čínske aerolínie zase zrušili všetky lety z japonského hlavného mesta do Pekingu a Šanghaja.

Snaha firiem o evakuáciu svojich zamestnancov ženie nahor ceny leteniek. Na tokijskom letisku Narita sa vytváral dav cestujúcich a zohnať letenku z krajiny je podľa viacerých ľudí, ktorí sa o svoje skúsenosti podelili so zahraničnými médiami, čoraz ťažšie. Destinácie ako Soul, Londýn, Bangkok či Bali sú podľa portálu iHNed.cz beznádejne vypredané a ceny letov do Európy sa šplhajú na niekoľko tisíc eur.

Ilustračné foto na titulke -TASR / AP