Globálni vydavatelia platobných kariet Visa a Mastercard čelia ďalšej mnohomiliardovej žalobe na ochranu hospodárskej súťaže. Právna spoločnosť Harcus Parker sa chystá podať rozsiahlu hromadnú žalobu v mene britských spoločností, ktorá by mohla v krajine patriť k najväčším žalobám na náhradu škody v oblasti hospodárskej súťaže. Odškodné by mohlo byť aj viac ako desať miliárd libier (11,25 miliardy eur), uviedol dnes web televízie Sky News.
V žalobe na odvolacom súde pre hospodársku súťaž Competition Appeal Tribunal bude podľa zdrojov servera uvedené, že Mastercard a Visa účtovali podnikateľom neúmerne vysoké poplatky, označované ako viacstranné medzibankové poplatky (MIF), ktoré musia obchodníci platiť banke za prijímanie platieb debetnými alebo kreditnými kartami. Odhaduje sa, že MIF predstavuje až 90 percent mesačných bankových poplatkov bežného podniku.
Žaloba: Poplatky nestanovil trh
Podľa žaloby sú tieto poplatky stanovené samotnými spoločnosťami Mastercard a Visa, a nie trhom. Zároveň sú stanovené ako podmienka pre účasť v kartových systémoch týchto spoločností.
Spoločnosť Harcus Parker sa odmietal vyjadriť k predpokladanej výške žaloby voči obom kartovým gigantom. Podľa jedného zo zdrojov sa očakáva, že minimálna čiastka bude predstavovať 7,5 miliardy libier (8,4 miliardy eur), nakoniec by ale mohla byť hodnota takmer dvojnásobná.
„Stojíme na strane britských podnikov - veľkých aj malých - a požadujeme, aby boli riadne odškodnené,“ povedal partner spoločnosti Harcus Parker Thomas Ross. „Tieto poplatky sú nezákonné a mali by byť zrušené.“
Podniky s priemerným ročným obratom pred pandémiou najmenej 100 miliónov libier (112,5 milióna eur) budú vyzvané, aby sa k žalobe prihlásili. Podniky s nižším obratom, ktoré sa zaregistrovali on-line, budú zahrnuté automaticky, pokiaľ sa nerozhodnú odhlásiť. Obdobie nároku na odškodné má byť od roku 2017 do vynesenia rozsudku alebo vyrovnania.
Nadväzuje na vlaňajší prípad
Najnovší prípad nadväzuje na prípad predložený rovnakou advokátskou kanceláriou vlani, ktorý bol zameraný na podniky v cestovnom ruchu a pohostinstve.
Voči obom platobným gigantom bolo podaných niekoľko ďalších významných žalôb, ktoré sa týkali veľkých maloobchodníkov a ďalších firiem zameraných na spotrebiteľov. Obe firmy už urovnali množstvo žalôb za nadmerné medzibankové poplatky.
Mastercard a Visa takisto čelili kritike za to, že od referenda o brexite zvýšili poplatky pre britských spotrebiteľov. Teraz sú obe firmy vyšetrované pre cezhraničné poplatky.