Vzostup a pád spoločnosti WeWork do veľkej miery záviseli od jediného človeka – Adama Neumanna. Bývalý generálny riaditeľ založil firmu v roku 2010 a vytvoril z nej realitnú veľmoc, ktorá v čase svojho vrcholu v januári 2019 dosiahla hodnotu 47 miliárd. WeWork však bol v pondelok nútený požiadať o ochranu pred konkurzným konaním. V tom čase mala firma hodnotu skromných 45 miliónov dolárov, píše agentúra Bloomberg.
Sklamaný zakladateľ
Neumann odstúpil z postu generálneho riaditeľa v septembri 2019 po tom, čo kritici reagovali na pochybné vlastné obchody v dokumentoch spoločnosti, ktoré súviseli s jej plánovaným vstupom na burzu. Nepozdával sa im napríklad predaj ochrannej známky na slovo „We“ za šesť miliónov dolárov v akciách, ktoré Neumann neskôr vrátil. Následkom kritiky firma vstup na burzu prehodnotila, čím nahnevala investorov, ktorí dúfali v nadpriemerný zisk.
„Ako spoluzakladateľ WeWorku, ktorý strávil desaťročie budovaním podniku s úžasným tímom ľudí s poslaním, som sklamaný, že spoločnosť musela požiadať o ochranu pred konkurzom,“ povedal Neumann v stanovisku pre CNBC. Aj napriek tomu verí, že reštrukturalizácia pomôže firme začať odznova.
O status neprišiel
Na rozdiel od mnohých zakladateľov, ktorých majetok sa rozplynul spolu s osudmi ich spoločností, sa 44-ročný Neumann o status boháča báť nemusí. Značnú časť majetku sa mu podarilo nahromadiť po tom, čo sa vzdal WeWorku, keď sa firma opäť pripravovala vstúpiť na burzu – tentokrát ako súčasť špeciálnej akvizičnej spoločnosti.
V rámci tohoto procesu zrejme japonská holdingová spoločnosť SoftBank, najväčší investor WeWorku, zaplatila Neumannovi v roku 2021 za polovicu jeho zvyšného podielu 480 miliónov dolárov. Biznismen pravdepodobne získal ďalších 185 miliónov dolárov v rámci dohody o nesúťažení a 106 miliónov dolárov ako súčasť súdneho vyrovnania so SoftBank. Okrem toho iba z procesu vstupu na burzu získal v roku 2021 zhruba 770 miliónov dolárov v hotovosti.
Neumann v tom čase stále disponoval podielom vo WeWorku v hodnote približne 722 miliónov dolárov. Po vyhlásení bankrotu sú tieto akcie bezcenné, hoci nie je známe, koľko akcií – ak vôbec – podnikateľ stále vlastní.