Firma Twitter sa rozhodla, že od 9. februára viac nebude bezplatne poskytovať prístup k svojmu rozhraniu na programovanie aplikácií (API). Tento krok by mohol výrazne narušiť projekty verejného záujmu. Ide o nezodpovedné rozhodnutie, ktoré znevýhodní neziskové organizácie, novinárov či akademickú obec. Navyše by mohlo byť v rozpore s nariadeniami EÚ, píše Euractiv.
Vývojový tím firmy Twitter pred dvomi týždňami sčista-jasna ohlásil, že platforma už ďalej nebude poskytovať bezplatný prístup k API a namiesto toho bude za sto dolárov mesačne ponúkať akýsi základný stupeň prístupu, ktorý nahradí všetky predchádzajúce stupne.
Čo to presne znamená stále nie je jasné. Od ohlásenia zmeny totiž tím spustenie novej platformy API z neurčitých dôvodov odložil. Okrem toho Twitter prisľúbil nový typ bezplatného prístupu pre automatizované účty, v rámci ktorého budú mať počet príspevkov obmedzený na 1,5-tisíc mesačne.
Relatívne rozsiahly prístup k údajom platformy Twitter slúžil na analýzu niektorých z najnaliehavejších problémov, ktoré vplývajú na rozpravu v online prostredí, vrátane neautentického správania, nenávistných prejavov či dezinformácií.
Unáhlené rozhodnutie firmy Twitter spoplatniť prístup k údajom pravdepodobne naruší kľúčové výskumné projekty novinárov, akademickej obce či aktérov občianskej spoločnosti po celom svete. Bez možnosti bezplatne si stiahnuť či analyzovať tieto nespracované údaje by zmena v prístupe k API mohla takisto zmariť aj projekty študentov či podfinancované nezávislé výskumy.
Zákon o digitálnych službách
Miliardár a šéf Twitteru Elon Musk tvrdí, že cieľom platenia za prístup k API je znížiť počet falošných či automatizovaných účtov (tzv. botov). Poplatok by si podľa neho s týmto problémom dokázal poradiť.
Nové pravidlá v oblasti prístupu k údajom však ohrozia transparentnosť platformy. Okrem toho v rámci Európy podrobia skúške aj Zákon o digitálnych službách (DSA), v rámci ktorého Twitteru hrozia vysoké pokuty, keďže DSA umožňuje Európskej komisii a príslušným národným úradom mať dôverný prístup k údajom platformy.
Obmedzený prístup majú takzvaní overení výskumníci napojení na výskumnú organizáciu či výskumníci, ktorí prispievajú k odhaľovaniu, určovaniu a porozumeniu systémových rizík.
Aby si výskumníci získali k údajom prístup, nemusia byť súčasťou akademickej obce. Nezávislý výskumný inštitút či organizácia občianskej spoločnosti môžu o prístup požiadať, ak sa ich výskum v oblasti verejného záujmu zameriava na otázky ohrozujúce demokraciu, akými sú nenávistné prejavy.
Všeobecný prístup oprávnených vedcov k platforme teda predstavuje záväzok spoločnosti dodržiavať európske zákony. Je však nejasné, či si DSA výslovne vyžaduje bezplatný prístup k API či rozhraniu. Ak áno, rozhodnutie firmy Twitter je v rozpore s únijným zákonom.
DSA spája dobrovoľné kódexy so zmierňovaním rizík, a preto môže byť nedodržiavanie aktualizovaného kódexu postupov proti šíreniu dezinformácií – ktorý je teraz napojený na DSA – považované za porušenie pravidiel. Samotný kódex, ktorý Twitter podpísal, vyzýva k zlepšeniu prístupu výskumníkov k údajom. Nútiť ich platiť za prístup k API je v protiklade so záväzkom firmy, ktorá spomínaný kódex postupov v roku 2022 podpísala.