Spoločnosť Shell v roku 2022 utŕžila obrovské zisky, ktoré sa teraz stali tŕňom v oku britských politikov, odborov či politológov. Nepáči sa im, že si táto ropná spoločnosť plnila vrecká, zatiaľ čo zákazníci bojovali s krízou v oblasti životných nákladov. Tú majú sčasti na svedomí aj vysoké ceny energií, píše agentúra Bloomberg.
Kritika môže firme spôsobiť problémy na domácom trhu. Snaží sa totiž prísť na to, ako investovať tak, aby posilnila podnikanie v oblasti fosílnych palív, no zároveň podporila aj nízkouhlíkové možnosti.
„Platitelia faktúr budú právom zhrození, keď zistia, že ropní giganti, akým je Shell, stále generujú závratne vysoké zisky,“ povedal George Dibb z Centra pre ekonomickú spravodlivosť spadajúceho pod ľavicovo orientovaný think-tank Inštitút pre výskum verejnej politiky. Rozsah tohto presunu bohatstva z platiteľov faktúr na akcionárov je podľa neho neospravedlniteľný a žiada si zásah vlády.
Spoločnosť Shell zverejnila, že sa jej za rok 2022 podarilo utŕžiť zisk vo výške rekordných 39,87 miliardy dolárov. Časť z týchto peňazí chce využiť na spätný odkup akcií či 15-percentné navýšenie dividend.
Ľudia v apríli 2022 čelili 40-percentnému nárastu cien energií a britská vláda sa len tak prizerá, ako spoločnosti v oblasti fosílnych palív generujú nadmerný zisk, a odmieta zaviesť daň z neočakávaného zisku, nešetril svojich kolegov Ed Miliband, tieňový minister pre zmenu klímy a nulové emisie z tábora labouristov. „Je správne, aby spoločnosti, ktoré vďaka vojne generujú neočakávaný zisk, zaplatili svoj podiel,“ dodal.
Generálny tajomník britského Kongresu odborových zväzov Paul Nowak s ním súhlasí. „Tieto nechutné zisky sú urážkou pracujúcich rodín,“ nekládol si tajomník servítku pred ústa.