Ďalšími pokutovanými sú podľa komisie izraelská spoločnosť Teva, ďalej spoločnosť Unichem, Matrix, teraz známa ako Mylan Laboratories, a taktiež firmy Krka a Lupin. Servier dohodami s nimi chránil v minulom desaťročí svoj dobre predávaný prípravok proti vysokému tlaku perindopril.

Z celkovej výšky pokuty pritom na Servier pripadá 331 miliónov eur, prezradil novinárom v stredu európsky komisár pre hospodársku súťaž Joaquín Almunia. „Servier mal stratégiu, ktorá porušovala pravidlá hospodárskej súťaže, a bránil vstupu na trh svojim konkurentom.“

V dôsledku sa tak po dobu niekoľkých rokov nemohli na trh dostať lacnejšie alternatívy úspešného lieku a daňoví poplatníci čiastočne financovali monopolné príjmy francúzskej firmy.

„Konkurenti sa nesmú dohodnúť na rozdelení trhu či jeho ovládnutí namiesto toho, aby súťažili. Platí to aj v prípade, že podobné dohody majú formu patentových vyrovnaní. Podobné praktiky jasne poškodzujú pacientov a národné zdravotnícke systémy,“ zdôraznil J. Almunia. Farmaceutické firmy sa podľa neho majú sústrediť na inovácie a vzájomné súťaženie, než na pokusy získať čo najviac peňazí z pacientov.

Medzi rokmi 2005 a 2007 Servier podľa komisie vždy, keď sa iná firma chystala vstúpiť na trh s lacnejšou alternatívou jeho lieku, reagoval návrhom patentovej dohody. Hlavný patent na molekulu perindoprilu prestal platiť v roku 2003, firma ale disponovala ďalšími takzvanými sekundárnymi patentmi, ktoré súviseli napríklad s procesom výroby.

Najmenej v piatich prípadoch ale mala formálne patentová dohoda podobu vyrovnania, kedy generický výrobca súhlasil, že s výrobkom na trh nevstúpi výmenou za peniaze od Servieru. Podľa komisie tak francúzsky výrobca konkurentom zaplatil dohromady niekoľko desiatok miliónov eur.