Spoločnosť Pfizer zatiaľ nepozná termín schválenia vakcíny proti novému koronavírusu a ani termín možných prvých dodávok na územie Slovenska. TASR stanovisko spoločnosti poskytla Dáša Mertiňáková. Zdôraznila, že momentálne sa realizuje proces posúdenia a schvaľovania vakcíny regulačnými úradmi, teda Európskou liekovou agentúrou (EMA) pre Európsku úniu.

Americký farmaceutický koncern Pfizer a nemecká biotechnologická spoločnosť BioNTech uviedli, že vakcína proti ochoreniu Covid-19, na ktorej vývoji spolupracujú, má až 95-percentnú účinnosť. Európska komisia (EK) schválila štvrtú zmluvu o nákupe vakcín proti ochoreniu Covid-19 s týmito farmaceutickými spoločnosťami ešte v polovici novembra. Minister zdravotníctva Marek Krajčí v stredu avizoval, že na Slovensku by malo byť v druhej polovici decembra prvých 300-tisíc kusov vakcíny proti ochoreniu Covid-19. Zakontrahované sú cez Európsku úniu. Očkovanie bude dobrovoľné a bez doplatku pre pacienta.

KK21 Istanbul - Zdravotníčka podáva lekárovi urgentnej medicíny Cemovi Gunovi prvú dávku vakcíny na ochorenie Covid-19, ktorá je v súčasnosti v III. fáze klinického výskumu v Istanbule 9. októbra 2020. Vakcínu, ktorú vyvinula v Číne spoločnosť Sinovac Biotech, schválili na testovanie v 26 súkromných nemocniciach v Turecku. FOTO TASR/AP
A health worker administers the first dose of a COVID-19 vaccine currently on phase III clinical trials to Cem Gun an Emergency Medicine Physician at the Acibadem
Neprehliadnite

EÚ bude mať zhruba dve miliardy dávok vakcín proti koronavírusu

Podľa Ministerstva zdravotníctva SR má byť očkovanie zabezpečené v prvom rade pre zdravotníkov a orgány, ktoré zabezpečujú podporné činnosti pri zvládnutí epidémie, napríklad policajtov, hasičov či osoby zabezpečujúce prevádzku základných činností štátu, ako je napríklad dodávka energií. Rovnako bude musieť byť zabezpečené pre skupiny, u ktorých má ochorenie najťažší klinický priebeh. Až v druhej línii bude môcť byť očkovaná všeobecná populácia.

Z najnovšieho prieskumu Ako sa máte, Slovensko? vyplýva, že na Slovensku mierne narástla ochota dať sa zaočkovať proti tomuto ochoreniu. V septembri by sa dalo zaočkovať 23,5 percenta respondentov a na prelome októbra a novembra 26,8 percenta. Slovensko je ako členský štát EÚ zapojené do spoločného obstarávania vakcín pre krajinu. Na celom procese sa podieľal Výbor Európskej komisie pre spoločné obstarávanie vakcín a expertný tím Ministerstva zdravotníctva SR. Počas vyjednávaní o nákupe Slovensko môže časť vakcín dať do tzv. bazára, z ktorého si ich môže zakúpiť iný štát.