Internet konšpiračné teórie miluje. Mimoriadne podrobný a prepracovaný web tvrdí, že skupina Beatles v podstate nikdy neexistovala, aj keď ju milióny ľudí počulo aj videlo. Podľa zástancov teórie bola legendárna britská kapela natoľko umelecky plodná a všadeprítomná, že každý zo spevákov musel mať dvojníka. Ako kľúčový dôkaz napríklad uvádzajú meniace sa obočie Paula McCartneyho.

Renesanciu na webe zažíva aj teória plochej Zeme. Nie je však úplne jasné, či vo svete skutočne existuje generácia ľudí, ktorá tomu verí, že zemeguľa je jedna veľká placka, alebo či ide len o internetový vtip.

Existuje aj teória, že Fínsko neexistuje. To, čo na mape označili ako severskú krajinu, je vraj kus Baltského mora, ktoré Japonsko a Rusko spoločne využívajú pre rybolov. Teória ďalej vysvetľovala, že krajinu si tam len vymysleli, aby udržali ďalšie rybárske lode od tohto teritória a mali tak lovisko len pre seba. Tí, čo si myslia, že žijú vo Fínsku, boli oklamaní a v skutočnosti bývajú vo východnom Švédsku.

Na to, ako dokážu konšpiračné teórie odolávať internetu a zdravému rozumu, sa bližšie pozrel britský portál The Guardian.

Fínsko v skutočnosti neexistuje a ako chutí fast food v KĽDR

Zdroj: SITA / AP

Fast food v KĽDR

Okolo 70 percent severokórejských obyvateľov využíva centrálny distribučný systém ako hlavný zdroj potravy. V rámci neho dostávajú ľudia stravné kupóny na nákup jedla v štátnych distribučných obchodoch.

Distribúcia týchto potravín má však niekoľko zásadných problémov – potravín je málo, strava je monotónna, obsahuje zväčša len ryžu, kukuricu či fazuľovú pastu, a je chudobná na zdravé tuky a proteíny. Chronický hlad obyvateľov KĽDR je všeobecne známy faktom.

Napriek tomu fungujú v tejto diktátorom ovládanej krajine sčasti legálne, sčasti nelegálne trhy nazývané jangmadang. Ide o miesta, kde si môžu miestni aj turisti dopriať niečo vzdialene pripomínajúce západný fast food. Lokálne rýchle občerstvenie vzniklo z nevyhnutnosti rýchlo a lacno utíšiť hlad a stavia na kreativite a princípe „z ničoho spraviť niečo dobré a jedlé“.

Ako vyzerá fast food v KĽDR, bližšie opisuje portál Quartz aj s krátkymi opismi konkrétnych jedál. Agentúra Reuters zároveň prináša rozsiahlejšiu reportáž, ktorá okrem iného opisuje situáciu v krajine po uvalení medzinárodných sankcií a prístup obyvateľov k jedlu.

A keď sme už pri KĽDR a západnom vnímaní sveta, denník The New York Times tiež priniesol zaujímavú analýzu na tému „módne trendy v Severnej Kórei“.

Fínsko v skutočnosti neexistuje a ako chutí fast food v KĽDR

Zdroj: SITA / AP

Kaviarne naše každodenné

Návštevu kaviarní mnohí ľudia povýšili na každodennú činnosť. Ich počet v mestách stále pribúda, nie je výnimočné, ak si na jednej krátkej ulici konkurujú traja-štyria prevádzkovatelia. Nové pobočky rastú v obchodných centrách, kancelárskych komplexoch, na univerzitách aj v nemocniciach.

Istá britská výskumníčka sa nad prítomnosťou kaviarní, ich vplyvom na život a ekonomiku a súbojom medzi pobočkami reťazcov proti kaviarňam drobných podnikateľov hlbšie zamyslela. Odhaduje sa, že do roku 2020 pôjde len v Británii o biznis s hodnotou 15 miliárd libier. Do roku 2035 by počet kaviarní mal dokonca prevýšiť počet krčiem v krajine. Otázkou je, dokedy budú tieto kaviarne pribúdať a kedy už nimi budú ľudia presýtení.

Fínsko v skutočnosti neexistuje a ako chutí fast food v KĽDR

Zdroj: SITA / AP

Maďarský guláš v službách ekonómie

Vysvetľovanie a popularizovanie rôznych ekonomických postrehov a princípov prostredníctvom maďarského guláša, kuracieho paprikáša, cuketového dipu a celkovo na príkladoch z kuchyne si zasluhuje pozornosť.

Nový kanál na YouTube s názvom The Chopping Board Economist síce netrhá žiadne rekordy vo videniach, snaha a chuť autora je očividná a výsledkom sú milo nákazlivé videá s prostoduchou animáciou, ktoré môžu viac osvetliť problémy a dilemy súvisiace s bežnou ľudskou existenciou.

Vo videách Peter Ormosi z University of East Anglia napríklad vysvetľuje, ako naše rozhodnutia v oblasti stravy a domáceho varenia iracionálne ovplyvňuje „Ikea efekt“, že pestovanie si vlastnej zeleniny je finančne nevýhodné alebo ako funguje teória komparatívnych výhod na príklade spomínaného guláša.

Drevené autá

Čím je auto ľahšie, tým nižšiu spotrebu dosahuje. Údaje amerického ministerstva energetiky napríklad uvádzajú, že odľahčenie vozidla o 10 percent môže zlepšiť spotrebu paliva o osem percent. Pochopiteľne, rovnaký princíp platí aj v prípade elektromobilov – ľahšie auto dokáže na jedno nabitie prejsť väčšiu vzdialenosť.

Japonskí výskumníci usilovne pracujú na materiáloch, ktoré automobily výrazným spôsobom zbavia prebytočnej hmotnosti. Výsledkom majú byť okrem iného aj špeciálne automobilové súčiastky vyrobené z drevnej buničiny, ktorá má byť po úprave rovnako silná ako oceľ, no o 80 percent ľahšia.

Poskladané, navrstvené a ošetrené celulózne nanovlákna majú pritom odolať aj teplotám, ktoré vznikajú v blízkosti motora. Aký by to malo dopad na životné prostredie, ak by sa podobné drevené súčiastky či iné biomateriály začali masovo vyrábať pre automobilový priemysel, viac približuje portál BBC.

Fínsko v skutočnosti neexistuje a ako chutí fast food v KĽDR

Les, príroda Zdroj: flickr.com / Sebastian Wojnicki | cc

Sheep View je dokončený

Faerské ostrovy sa skrývajú uprostred oceánu v pomyselnom trojuholníku, ktorý tvoria Nórsko, Island a Británia. Ide o jedno z mála miest v Európe, kde sa dá skryť pred svetom.

Obyvatelia tejto krajiny však nechcú byť zabudnutí, o čom svedčia ich rôzne aktivity. Faerčania upozornili, že ich jedinečný jazyk sa nenachádza v službe Google Translate. Nedávno si tak založili vlastný Faroe Islands Translate, kde dobrovoľníci pravidelne aktualizujú slová, frázy aj vety v tomto severogermánskom jazyku, ktorým v súčasnosti hovorí ani nie 70-tisíc ľudí.

V roku 2016 rovnako obyvatelia súostrovia odštartovali iniciatívu Sheep View. Faerské ostrovy neboli riadne zachytené na ďalšej službe od Googlu Street View. Istá žena tak pripevnila na chrbát ovce kameru a nechala ju prechádzať a pásť sa po celých ostrovoch, pričom ovca nahrádzala funkciu „google auta“ a kamerou všetko zachytávala. Googlu sa tento nápad zapáčil natoľko, že kamery nainštaloval nielen na ovce, ale aj kajaky, kone či lode.

O rok na to je projekt Sheep View dokončený. Portál Business Insider pritom prináša kompiláciu najkrajších záberov, ktorých autorom je vo väčšine prípadov zviera.

Fínsko v skutočnosti neexistuje a ako chutí fast food v KĽDR

Zdroj: SITA / AP