Za krajinu s najšťastnejším obyvateľstvom už šiesty rok po sebe vyhlásili Fínsko. Vyplýva to zo Správy o šťastí vo svete 2023, ktorú v pondelok zverejnila nezisková organizácia spojená s OSN.

Správa posudzuje šťastie obyvateľov jednotlivých krajín na základe toho, ako sami vnímajú faktory ovplyvňujúce ich život. Kritériami sú napríklad dĺžka života, hrubý domáci produkt na obyvateľa, sociálna podpora, korupcia, postoje v komunitách či sloboda pri životných rozhodnutiach.

Na vrchole aktuálneho „rebríčka šťastia" je trojica severoeurópskych krajín – za Fínskom sa umiestnili Dánsko a Island. Prvú desiatku dopĺňajú Izrael, Holandsko, Švédsko, Nórsko, Švajčiarsko, Luxembursko a Nový Zéland.

Slovensku patrí 29. miesto, čo je zlepšenie o šesť priečok. Zo susedných krajín nás predbehli Rakúsko a Česká republika, ktoré obhájili 11. a 18. miesto. Poľsko skončilo na 48., Maďarsko na 51. a Ukrajina na 92. priečke.

Na opačnom, najmenej šťastnom konci rebríčka sa znova umiestnili Afganistan a Libanon.

Autori tohtoročnej správy vyzdvihli, že celosvetovo zostalo hodnotenie šťastia za posledné tri roky na „pozoruhodne" rovnakej úrovni, a to aj napriek pandémii covidu, uviedla agentúra DPA.

Dôvodom na optimizmus je aj to, že ľudia hodnotia prívetivosť iných, najmä pri pomoci cudzím, o štvrtinu lepšie než pred pandémiou.

„Aj počas týchto ťažkých rokov dvakrát viac prevládali pozitívne pocity voči negatívnym. Pocity pozitívnej spoločenskej podpory boli dvakrát také silné ako pocity osamelosti," povedal jeden z autorov John Helliwell pre stanicu CNN.

Správu o šťastí vo svete publikuje Sieť riešení udržateľného rozvoja, ktorú v roku 2012 založila OSN. Vychádza z každoročných prieskumov verejnej mienky spoločnosti Gallup v jednotlivých krajinách.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Fínsko nahradilo ruskú ropu dodávkami z Nórska, Británie a USA