Helsinki budú využívať neočakávaný zdroj energie na vykurovanie domovov svojich obyvateľov, ktorým bude studená voda získaná z hlbín Baltského mora, píše Bloomberg. Fínska metropola totiž nechce zaostať za európskym trendom hľadania nových zdrojov energie a znižovania svojej závislosti od importovaných fosílnych palív pomocou nového, uhlíkovo neutrálneho vykurovacieho systému.
Helsinská energetická spoločnosť Helen v spolupráci so španielskou infraštruktúrnou spoločnosťou Acciona a miestnou firmou YIT postaví tunel na ťažbu vody hlboko z morského dna, kde jej teplota zostáva konštantná. Spracovaním vody pomocou podzemných tepelných čerpadiel by systém mohol vygenerovať dostatok tepla na pokrytie potrieb až 40 percent fínskeho hlavného mesta.
Projekt v celkovej hodnote 400 miliónov eur sa v súčasnosti nachádza vo fáze plánovania, ktorá má trvať dva roky, pričom ďalších päť rokov bude trvať vybudovanie infraštruktúry. Hoci viacero menších miest vrátane Juneau na Aljaške a Drammenu v Nórsku už podobnú kombináciu morskej vody a tepelných čerpadiel na výrobu elektriny využíva, podľa Fernanda Varu zo spoločnosti Acciona bude helsinský systém najväčším takýmto zariadením na svete.
Ide o „jedinečný projekt“, ktorý sa rodí „vo veľmi citlivých časoch,“ povedal Vara. Ruská invázia na Ukrajinu a rozhodnutie Kremľa obmedziť v odvete za západné sankcie dodávky zemného plynu do Európy viedli k prudkému nárastu cien fosílnych palív na starom kontinente, čo by v Európskej únii mohlo spôsobiť dlhotrvajúcu energetickú krízu.