Správa, že energetický gigant Uniper, ktorý je v problémoch, môže byť znárodnený nemeckou vládou, vyvolala rozruch vo Fínsku. Majoritným vlastníkom dovozcu plynu je totiž štátna fínska energetická spoločnosť Fortum (vlastní 78 percent). Jej podiel sa však má čoskoro znížiť na 56 percent, uvádza portál euractiv.com. Fínska opozícia kritizovala svoju vládu, že sa vzdala Nemecku bez náležitého odporu.
Fortum, nemecká vláda a Uniper podpísali v júli takzvaný stabilizačný balík v hodnote 15 miliárd eur na záchranu spoločnosti, ktorej straty narastali v dôsledku prerušenia dodávok plynu z Ruska. Energetický gigant, ktorý je najväčším dovozcom plynu v Nemecku, však hovorí, že už to nestačí.
Uniper so sídlom v Düsseldorfe teraz uviedol, že vláda v Berlíne by mohla prevziať kontrolný podiel v spoločnosti. „Strany hľadajú alternatívne riešenia, okrem iného priame zvýšenie vlastného imania, ktoré by viedlo k významnej väčšinovej účasti nemeckej vlády,“ vybrala z vyhlásenia Uniperu agentúra Reuters.
Volajú po kompenzácii
Fínska vláda reagovala prostredníctvom ministerky pre európske záležitosti Tytti Tuppurainenovej, že „je úplne jasné, že Fínsko nedovolí Nemecku znárodniť Uniper bez kompenzácie“.
Začiatkom roka Fortum pomohlo nemeckému dovozcu plynu s úverom vo výške osem miliárd eur. Politická opozícia vo Fínsku však tvrdí, že Nemecko teraz zrádza júlovú dohodu a obviňuje fínsku vládu, že je v prvom rade príliš zhovievavá.
Podľa predsedu hlavnej opozičnej strany, Národnej koalície (NCP) Kai Mykkänena, Nemecko zámerne znižuje hodnotu Uniperu. Keď sa dostane na dno, spoločnosť bude znárodnená a fínski daňoví poplatníci budú de facto platiť Nemcom účty za plyn.
„Sme viazaní medzinárodnými dohodami. V tomto prípade by nás mali chrániť pred takouto situáciou. Krajina, ktorá investovala do inej krajiny, je nútená svojvoľne platiť straty vo výške miliárd eur,“ povedal K. Mykkänen pre fínsky denník Helsingin Sanomat a vyzval premiérku Sannu Marinovú, aby si kúpila letenku do Berlína, kontaktovala EÚ a spýtala sa, či zásady ochrany investícií stále platia.
Fínsky opozičný politik tiež obvinil Nemecko, že porušilo Zmluvu o energetickej charte EÚ a jej pravidlá hospodárskej súťaže tým, že neumožnilo preniesť vyššie ceny plynu na zákazníkov skôr.
Popularita rastie
Liberálno-konzervatívna strana NCP prudko rastie v prieskumoch pred parlamentnými voľbami v apríli budúceho roka. S podporou 24,2 percenta prekonala začiatkom tohto mesiaca vládnucu Sociálnodemokratickú stranu (19,4 percenta).
Ekonóm Nordnet Bank Martin Paasi pre noviny Uusi Suomi povedal, že Fínsko musí bojovať proti „dvom boxerom“, čím myslel Uniper aj nemecký štát.
Fortum a fínsky štát si podľa neho mali uvedomiť, že fungujú v „nepriateľskom“ prostredí a že Nemecko v každej fáze „hralo do kariet v prospech seba“. Tvrdí ďalej, že ak sa človek pozrie späť, vedenie Fortumu a Fínsko budú pôsobiť, akoby „ničomu nerozumeli“.