Naháňanie sa za peniazmi, ich následné, často zbytočné, utrácanie a opätovné čakanie na ďalšiu výplatu. Začarovaný kruh, v ktorom sa ocitá nejeden spotrebiteľ. Cestou von môže byť čoraz častejšie skloňovaný finančný minimalizmus. Jeho cieľom je nie len obmedzenie zbytočných výdavkov či lepšie hospodárenie s peniazmi, ale aj ich rozumné investovanie.
Nepremyslené nákupy sú často chybným krokom
Téme finančného minimalizmu sa v magazíne Forbes venovala redaktorka Lucia Šimonová, ktorá v článku predostrela niekoľko tipov, ktoré prechod na finančný minimalizmus zjednodušia.
Jedným z hlavných pravidiel je míňať peniaze iba na také aktivity, ktoré človeku skutočne prinášajú radosť. V súvislosti s týmto pravidlom poukazuje najmä na neprimerané míňanie financií na veci, ktoré strácajú na hodnote a v konečnom dôsledku iba oberajú o peniaze, čas aj energiu.
Tí, ktorí sa rozhodli pre finančný minimalizmus svoje výdavky totiž vopred plánujú a spontánnym nákupom sa vyhýbajú. Pred kúpou akejkoľvek veci je preto vhodné zodpovedať si otázku, či ju skutočne potrebujeme, prípadne, či neexistuje možnosť jej požičania.
„Nemal by som si radšej kúpiť ojazdené auto namiesto nového? Nestačí nám menšia nehnuteľnosť, ak vypraceme nepotrebné veci?“ predkladá ďalšie typy otázok Forbes.
Pozor na zbytočné zadlžovanie
Druhým, nemej dôležitým pravidlom je, aby človek nemal míňať viac peňazí, ako zarobí. Okrem toho s druhým bodom súvisí aj pravidlo, ktoré radí istý obnos financií investovať.
Vďaka obmedzeniu nezmyselných nákupov sa človek môže vyhnúť zbytočným dlhom, napríklad v podobe spotrebných úverov.
Investovanie časti peňazí zas znamená vytvorenie si rezervy, či postupné približovanie sa k naplneniu dlhodobých snov, akými môže byť podľa magazínu Forbes napríklad predčasný dôchodok.
Automatické platby, ktoré ukrajujú z účtu
Tretie pravidlo súvisí s automatizáciou a zjednodušovaním.
„Ak nemáte jasno, na čo míňate najviac peňazí, využite aplikáciu na správu osobných financií, ktorá to zistí za vás,“ radí autorka článku.
Podľa nej však netreba zabúdať ani na automatické platby za služby, ktoré človek pravidelne nevyužíva. Predplatné streamovacích služieb či permanentky, ktoré nevyužívame iba zbytočne odkrajujú financie z účtu a je lepšie ich zrušiť.