Raz za čas sa na scéne objaví nový investor, ktorého finančné média označia za „ďalšieho Warrena Buffetta". Často ich však hneď nato svojím výkonom sklame, čím sa ukáže, že sa mýlili. Kedysi sa titulom „nástupca veštca z Omahy“ pýšil Sam Bankman-Fried, ktorý teraz čelí obvineniam zo spáchania podvodu na investoroch a vyrabovania vkladov zákazníkov kryptoburzy FTX, píše portál CNBC.

Buffettovu kliatbu na svojej koži pocítili aj Bill Ackman z Pershing Square či Chamath Palihapitiya zo Social Capital. Obaja mali byť ďalším Warrenom Buffettom, no ani jeden svojou investičnou činnosťou nedokáže 92-ročnej legende konkurovať. Investori preto aspoň nateraz môžu prestať hľadať jeho náhradu.

Sui generis

Odkedy Buffett v roku 1965 prevzal kontrolu nad spoločnosťou Berkshire Hathaway, dokázal, že je sui generis – jedinečný človek, akého vo fachu niet.

Prečo je Buffetta tak ťažké nahradiť? Jeho konglomerát Berkshire Hathaway s trhovou hodnotou 800 miliárd dolárov tvrdí, že sa mu podarilo zdvojnásobiť priemerný ročný výnos indexu S&P 500 odkedy sa Buffett postavil na čelo investičnej skupiny, ktorá prvá získala väčšinový podiel v Berkshire za čias bývalého amerického prezidenta Lyndona B. Johnsona.

Dnes vlastní konglomerát viacero rôznorodých podnikov od klenotu GEICO po BNSF Railway. Vlastní napríklad aj šesťpercentný podiel v Apple či stopercentný podiel v Dairy Queen. Súvaha Beskshireu s približne 150 miliardami dolárov v hotovosti nemá široko-ďaleko obdobu. Vďaka tomuto všetkému sa z Buffetta stal najuznávanejší investor svojej a aj ďalších generácií.

Rekordný Berkshire

Berkshire je dnes úspešnejší než kedykoľvek predtým. Jeho akcie tento týždeň dosiahli historicky najvyššie úrovne po tom, čo spoločnosť zverejnila rekordný prevádzkový zisk na úrovni viac než desať miliárd dolárov za tri mesiace do júna. Odkedy Buffett nad firmou prevzal kontrolu, stúpli akcie firmy celkovo o približne 3,8 milióna percent.

Whitney Tilson, výkonný riaditeľ Empire Financial Research a akcionár spoločnosti Berkshire, označuje akcie Berkshire už roky z hľadiska dôchodku za americkú „akciu číslo jedna“. „Ponúkajú jedinečnú kombináciu bezpečnosti, rastu a podhodnotenia,“ povedal Tilson, ktorý už viac ako dvadsať rokov navštevuje každoročné stretnutia akcionárov Berkshireu v Nebraske. Akcie by podľa neho mali byť základom každého konzervatívneho portfólia.

Nenahraditeľný

Sám Palihapitiya nedávno vyjadril svoj obdiv a označil Buffetta za „najlepšieho investora všetkých čias“. Išlo o reakciu na Buffettovu nedávnu aktivitu v Japonsku.

Palihapitiya vysvetlil, že päť najväčších japonských obchodných spoločností, do ktorých Buffett investoval, považuje za dobré investície, pretože vyplácajú stabilné dividendy a zvyšujú svoje zisky. „Je inšpirujúce vidieť, ako sa tieto veci dajú robiť inteligentne a tak veľkom rozsahu,“ povedal Palihapitiya.

Mnohí odborníci Buffetta obdivovali za to, že sa rozhodol zainvestovať do Applu, aj keď je mimo jeho oblasť pôsobenia. Veštec z Omahy sa totiž akciám technologických firiem zvykne vyhýbať.

Buffett však Apple prirovnáva k spoločnosti pôsobiacej v oblasti spotrebiteľských produktov. Okrem toho priznal, že sa nechal zlákať jej veľkorysými programami na spätný odkup akcií. Buffettova stávka na Apple priniesla Berkshireu od roku 2016 viac ako sto miliárd dolárov.

Budúci veštec z Omahy tak môže o podobnom výkone len snívať, uzavrel portál CNBC.

Ďalšie dôležité správy

Warren Buffett, chairman and CEO, Berkshire Hathaway, Inc., speaks during the Economic Club of Washington's 25th anniversary celebration dinner in Washington, Tuesday, June 5, 2012. (AP Photo/Cliff Owen)
Neprehliadnite

Buffettova spoločnosť Berkshire zvýšila podiely v piatich japonských obchodných firmách