Dočasné vyplácanie nepodmieneného základného príjmu takmer trom miliardám obyvateľov najchudobnejších krajín sveta by pomohlo spomaliť šírenie koronavírusu, keďže ľudia by si mohli dovoliť nechodiť do práce. Vyplýva to z novej správy, ktorú vo štvrtok zverejnil Rozvojový program OSN (UNDP), informuje agentúra AFP.
Podľa UNDP sedem z desiatich ľudí v týchto krajinách pracuje v tzv. sivej ekonomike a nemajú tak nárok na dávky v hmotnej núdzi alebo inú peňažnú pomoc od štátu. Mesačný príspevok od darcov v celkovej výške 199 miliárd amerických dolárov (zhruba 171, 71 miliárd eur) by až 2,7 miliarde obyvateľov chudobných krajín umožnil „nakúpiť si jedlo a uhradiť náklady spojené so zdravotnou starostlivosťou a vzdelaním," uvádza sa v správe.
Prostriedkami z EÚ chce MDV podporiť dopravnú, bytovú infraštruktúru a turizmus
„Bezprecedentná doba si žiada bezprecedentné sociálne aj ekonomické kroky," povedal vedúci programu UNDP Achim Steiner. „Vyplatenie peňazí v núdzi a plány obnovy sa nemôžu sústrediť iba na veľké trhy a veľké podniky. Dočasný základný príjem by mohol zaručiť, že vlády poskytnú ľuďom v lockdowne finančnú podporu," povedal Steiner.
OSN už v minulosti varovala, že na koronavírus by mohlo zomrieť približne 1,67 milióna ľudí v troch desiatkach krajinách s nízkou úrovňou príjmov. Desiatky miliónov ľudí po celom svete prišli o prácu v dôsledku hospodárskej krízy, ktorú spustila koronavírusová pandémia. Taktiež postihla medzinárodný zahraničný obchod - z tohto dôvodu Európska únia tento týždeň odsúhlasila rekordný balík hospodárskej obnovy v hodnote 750 miliárd eur.