Talianska banka UniCredit a francúzska BNP Paribas zverejnili v stredu svoje expozície voči Rusku. Varovali pritom pred možnými nákladmi v miliardách eur spojenými s finančnými dôsledkami invázie Ruska na Ukrajinu v širšom sektore.
Banky, poisťovne a správcovia aktív sa snažia dištancovať od Ruska a vyhodnotiť svoje expozície po tom, čo Moskvu zasiahli prísne sankcie Západu po invázii na susednú Ukrajinu koncom februára.
Nové sankcie
Európska únia sa dohodla na nových sankciách proti Rusku a jeho spojencovi Bielorusku. Umiestnila na svoju čiernu listinu ďalších 14 oligarchov a zmrazila vzťahy s bieloruskou centrálnou bankou a tromi tamojšími najväčšími poskytovateľmi úverov.
Americká spoločnosť S&P Global sa medzitým pridala k rastúcemu počtu významných firiem, ktoré zastavili komerčné operácie v Rusku.
Expozície voči Rusku
Druhá najväčšia talianska banka UniCredit uviedla, že úplné odpísanie jej ruského podnikania by ju mohlo vyjsť približne na 7,4 miliardy eur.
BNP Paribas odhadla svoju expozíciu voči Rusku a Ukrajine približne na 3 miliardy eur.
Akcie klesli
Akcie veľkých európskych finančných firiem od ruskej invázie na Ukrajinu prudko klesli, pretože investori sa zľakli väzieb niektorých z nich na Rusko a pripravujú sa na potenciálne širšie ekonomické spomalenie.
Podľa UniCredit najhorší scenár by viedol k zníženiu jej kapitálového ukazovateľa o dva percentuálne body. Napriek tomu neruší dividendy a ani plány spätného odkúpenia akcií.
Pripravujú sa na riziká
Spomedzi európskych bánk majú najväčšiu ruskú expozíciu rakúska Raiffeisen Bank International a francúzska Société Générale.
Dvaja z najväčších svetových poisťovateľov, Prudential a Legal & General so sídlom v Británii však v stredu informovali, že majú len veľmi malú angažovanosť v Rusku.
Finančné firmy sa pripravujú na ďalšie potenciálne riziká vyplývajúce z vojny, pričom regulačné úrady s nimi úzko spolupracujú na príprave obrany proti hrozbe kybernetických útokov.