Ratingová agentúra Fitch znížila 13 tureckým bankám výhľad ratingu na negatívny po tom, ako minulý týždeň zhoršila výhľad úverového ratingu samotného Turecka. Negatívny výhľad signalizuje, že v budúcnosti môže dôjsť k zníženiu ratingovej známky.

KK26 Ankara - Predavač predáva tradičné turecké pečivo v Ankara 21. októbra 2021. Turecká centrálna banka opäť uvoľnila menovú politiku a turecká líra padla na nové rekordné minimum. Turecká centrálna banka znížila kľúčovú 1-týždňovú repo sadzbu o 200 bázických bodov na 16 % z 18 %. A to aj napriek varovaniam analytikov, že ďalšie zníženie sadzieb môže oslabiť líru a podporiť už aj tak vysokú infláciu. FOTO TASR/AP
A street vendor of simit, Turkey's ubiquitous pretzel-like snacks, prepares to se
Neprehliadnite

Inflácia v Turecku prekročila 20 percent. Prepad kurzu tureckej líry zvyšuje dovozné ceny

Po štáte prišli na rad banky

 

Tieto kroky prichádzajú po tom, ako turecká centrálna banka od septembra v rýchlom slede znížila trikrát po sebe svoje úrokové sadzby. A to aj napriek vysokej inflácii, ktorá sa v novembri vyšplhala na 21,31 percenta. Turecká mena líra sa od septembra prepadla o viac ako 40 percent.

Fitch Ratings v Londýne
Neprehliadnite

Agentúra Fitch potvrdila pre Slovensko rating A, zmenila výhľad z negatívneho na stabilný

 

„Sme presvedčení, že riziká pre makroekonomickú a finančnú stabilitu a externé financovanie by mohli zvýšiť pravdepodobnosť vládnych zásahov do bankového systému," uviedla agentúra Fitch k rozhodnutiu zhoršiť výhľad ratingu bánk na negatívny.

Dodala, že negatívne výhľady bánk odrážajú zmenu výhľadu štátneho ratingu a „riziko ďalšieho oslabenia schopnosti úradov poskytnúť im podporu v prípade potreby".

Líra v prepade

Turecká líra pokračuje v prepade, keď na začiatku nového týždňa stratila až 7 percent a jej kurz sa dostal takmer na 15 TRY/USD. Hlavným dôvodom sú obavy z hospodárskej politiky tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a z ďalšieho zníženia úrokových sadzieb. Turecká centrálna banka bola opäť nútená intervenovať na devízovom trhu, aby zastavila pád domácej meny.

Líra sa v pondelok prvýkrát oslabila nad 14 TRY/USD a jej kurz sa dostal až na 14,99 TRY/USD. Neskôr zmazala časť strát a okolo poludnia sa obchodovala pri kurze 14,33 TRY/USD.

 Oslabovanie líry zastavila turecká centrálna banka, ktorá v jej prospech intervenovala štvrtýkrát za dva týždne. Ešte minulý týždeň sa centrálna banka snažila udržať kurz pod hranicou 14 TRY/USD. Od začiatku roka líra stratila už polovicu svojej hodnoty.

 Turecký minister financií Nureddin Nebati v pondelok vyhlásil, že krajina je rozhodnutá nezvýšiť úrokové sadzby. Veľkým odporcom zvyšovania úrokových sadzieb je predovšetkým prezident Erdogan.

Centrálna banka je pod jeho veľkým tlakom a trh očakáva, že tento týždeň aj napriek vysokej inflácii zníži svoju kľúčovú sadzbu o 100 bázických bodov na 14 percent. Turecká inflácia sa v novembri zrýchlila na 21,3 percent.

EBE 34 New York - Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan reční počas rozpravy na 76. Valnom zhromaždení (VZ) Organizácie Spojených národov (OSN) v New Yorku 21. septembra 2021. FOTO TASR/AP


Turkish President Tayyip Erdogan addresses the 76th session of the United Nations General Assembly, Tuesday, Sept. 21, 2021 at UN headquarters. (Eduardo Munoz/Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Erdogan neustúpi, aj napriek menovej kríze obhajuje nízke úrokové sadzby