Návrh opozície na odvolanie premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) skončil dnes v parlamente tak, ako sa očakávalo. Za nedôveru premiérke hlasovali len poslanci Smeru-SD a SNS, naopak všetci vládni zákonodarcovia predsedníčku vlády podržali. Napriek tomu, že diskusia trvala 12 hodín a natiahla sa až do skorého rána, sa dokonca takmer všetci poslanci zúčastnili na hlasovaní.

Smer-SD a SNS navrhovali odvolanie premiérky v čase, keď sa koalícia nevie dohodnúť na podpore pre euroval a niektoré dôležité hlasovania v parlamente preto radšej odložila na október. R. Fico šéfku vlády obviňoval zo zadlžovania, inflácie, spomaľovania hospodárskeho rastu a vyčítal jej aj prenájom budovy pre daňové úrady v Košiciach a korupčnú kauzu pri dostavbe biatlonového areálu v Osrblí.

Opozičné návrhy na zosadenie členov vlády sú na Slovensku tradičným folklórom, v minulých volebných obdobiach ich bolo ešte viac. Keďže opozícia nemá dosť hlasov, takmer nikdy nevedú k odvolaniu ministrov či premiéra a slúžia skôr na prezentáciu politických bonmotov či ako pokusy pretlačiť niektoré témy do médií. Výnimkou bol Viliam Soboňa v roku 1993, ktorý za vlády Vladimíra Mečiara prišiel v parlamente o post ministra zdravotníctva.

K asi najzaujímavejším momentom okolo mimoriadnej schôdze tak nepatrilo hlasovanie, ani diskusia, ale výrok poslanca za KDH Petra Muránskeho pre portál aktuality.sk, podľa ktorej by premiérku bolo potrebné na čele vlády nahradiť šéfom SDKÚ-DS Mikulášom Dzurindom, pretože ten vedel v minulosti lepšie udržiavať vzťahy v koalícii. „Stratila jednoducho mandát,“ citoval ho portál. Pre Sme.sk však už svoje slová miernil a tvrdil len, že M.Dzurindu považuje za schopnejšieho politika.

Nočná debata poslancov bola plná obviňovaní medzi opozíciou a koalíciou. Smer-SD vyčítal premiérke kauzy daniarov a Osrblie, koaliční poslanci zas R. Ficovi pripomínali aj nahrávku o financovaní jeho strany, na ktorej hovorí jemu podobný hlas. Vládne strany ešte včera deklarovali I. Radičovej podporu, šéf SaS Richard Sulík dokonca vyhlásil, že jeho strana bude vládnuť len s ňou.

Na konečnom hlasovaní o osude vlády sa nezúčastnili dvaja bývalí členovia SNS – Anna Belousovová a Rudolf Pučík. Včera sa svojimi niekdajšími kolegami s SNS pohádali. A. Belousovová kritizovala, že strana Jána Slotu podporila reformné liekové zákony ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika a tiež daňovo-odvodovú reformu v prvom čítaní.

To, že sa bude rokovať v noci, si odhlasovali vládne strany. V časoch, keď bol premiérom R. Fico, to isté naopak vyčítali poslancom Smeru-SD. Schôdza tak trvala až takmer do pol siedmej ráno. Vláda si následne posunula svoje pravidelné stredajšie rokovanie na neskoršiu hodinu.

Na zosadenie vlády by opozícia potrebovala aspoň 76 zo 150 hlasov, na iniciovanie schôdze má však Smer-SD bez problémov dostatok poslancov aj sám. Zhodou okolností, v Česku tento týždeň podpredsedníčka vlády za koaličné Veci verejné Karolína Peake navrhla, aby sa opozícii podobné návrhy skomplikovali. Odporcovia vlády by museli navrhnúť aj meno nového premiéra. Návrh by sa tiež mohol opakovane podať až po pol roku, inak by bolo potrebných viac podpisov.

Foto na titulke - SITA / Diana Černáková