Nominácia, ktorú Fico oznámil po predsedníctve strany, prináša pre Slovensko dve správy. Tou prvou je, že v Smere nastáva obmena generácií. Druhá je pre spoločnosť horšia – Smer kašle na školstvo.
Dnes už bývalý šéf parlamentu Pavol Paška patril medzi staré štruktúry Smeru. Rétorikou, vystupovaním aj frázami sa hodí skôr do bývalého režimu. Diskusné relácie, ak v nich účinkoval, nepatrili medzi vyhľadávané televízne programy. A do toho prišla kauza predraženého cétečka.
Keďže Smer sa bojí ľudí na uliciach, protesty proti Paškovi boli pre stranu signálom, že ho musí vymeniť. Paška sa rýchlo vzdal možno aj preto, lebo hrozilo, že sa médiá začnú vŕtať vo väčších kšeftoch, ako je kúpa CT v Piešťanoch. Napríklad v jeho eseročke Komed, ktorá s jediným zamestnancom dosiahla za dva roky pri nízkych nákladoch zisk 700-tisíc eur.
Či malo dianie okolo Pašku negatívny vplyv na popularitu Smeru, ukážu až najbližšie prieskumy verejnej mienky. Fico urobil potrebné opatrenia skôr, ako vôbec stihli stranícke preferencie klesnúť. Náhrada za Pašku, ktorú vybral, svedčí o tom, že je dobrý imidžmejker.
Peter Pellegrini dokázal za päť mesiacov v kresle ministra napraviť, čo pred ním spackal Dušan Čaplovič. Tiež stará štruktúra Smeru. Pellegrini sa stal rýchlo obľúbeným napriek tomu, že pre školy takmer nepohol prstom. Hoci nestihol v školstve prijať jediné zásadné opatrenie, jeho návštevy zborovní a ústretovosť voči médiám stačili na to, aby ho začali akceptovať učitelia a profesijné organizácie.
Na miesto po Pellegrinim príde tiež zástupca mladej generácie ľavice – Juraj Draxler. Jeden z najdôležitejších a najväčších rezortov bude počas volebného obdobia riadiť už tretí minister. Ktovie, či sa do volieb stihne v rezorte s rozpočtom 1,5 miliardy eur zorientovať.