„Chceme zabezpečiť, aby národná rada neprijala rozhodnutie v rozpore s ústavou,“ povedal s tým, že keby sa amnestie zrušili jednoducho ústavným zákonom, ako to navrhuje opozícia, mohol by vzniknúť precedens do budúcnosti.

Na jeho základe by potom podľa R. Fica bolo možné svojvoľne rušiť rozhodnutia napríklad generálnej prokuratúry alebo iných štátnych orgánov. Návrh na zrušenie amnestii z dielne koalície pochádza podľa premiéra predovšetkým z odborného prostredia.

„Robili na ňom experti, nie je to návrh nejakého poslanca,“ zdôraznil R. Fico. Premiér zároveň odmietol tvrdenia opozície, že rozhodovanie Ústavného súdu SR v tejto veci môže byť nedôveryhodné, keďže sudcovia sú politickí nominanti z prostredia koaličných strán alebo HZDS.

Poukázal na to, že ústavný súd napríklad v minulosti zamietol vládny návrh o zákaze zisku zdravotných poisťovní, s čím bola opozícia spokojná. „Ja som za to, aby sme vo všeobecne citlivých veciach počúvali národné autority, ktoré boli na to vytvorené,“ zdôraznil.

Podľa europoslanca a predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka sa opozícia o ďalšom postupe vo veci zrušenia amnestii bude ešte radiť. „Naša snaha zrušiť amnestie je úprimná,“ povedal s tým, že napriek tomu nevidí v tejto oblasti dôvod postupovať v skrátenom legislatívnom konaní. Zároveň uviedol, že keďže snaha zrušiť amnestie je výnimočná, a podobný krok sa do budúcnosti nepredpokladá, nie je nutné „kvôli jednému prípadu za 27 rokov“ postupovať tak zložito, ako to navrhuje koalícia.