Aktualizované dnes o 20:59 o stanovisko Európskej komisie
Opozičný Smer-SD nebude v utorok hlasovať za euroval. Na dnešnej tlačovej konferencii to oznámil šéf strany Robert Fico. Zároveň sa domnieva, že koalícia euroval schváli aj vďaka hlasom SaS.
„Ak ho neschvália, musí prísť druhé kolo hlasovania. My by sme podporili euroval len vtedy, ak by boli vyvodené politické konzekvencie," povedal R. Fico a pripustil, že Smer by mohol požadovať predčasné voľby.
Slovensko ale zároveň v stredu vyzval šéf Európskej komisie José Manuel Barroso, aby podporilo spoločné európske rozhodnutie týkajúce sa eurovalu. Popri gratulácii nemeckej kancelárke Angele Merkelovej v Bruseli k odsúhlaseniu eurovalu Nemeckom dodal, že ,,chcel by som využiť túto príležitosť a urgovať Slovensko, aby taktiež podporilo naše rozhodnutia,“ dodal Barroso s odkazom na záväzky členských krajín eurozóny, ktoré sa na júlovom summite dohodli na posilnení a navýšení eurovalu.
Predseda najväčšej slovenskej opozičnej strany Smer pritom neverí, že kompromisný návrh eurovalu, o ktorom SaS rokovala s premiérkou Ivetou Radičovou (SDKÚ-DS), sa podarí dohodnúť. „Všetci, vrátane Merkelovej jasne povedali, že kompromis neexistuje a že buď Slovensko schváli euroval so všetkými dôsledkami, alebo euroval ako taký pochová,“ dodal.
Podľa R. Fica bude koalícia 11. októbra hlasovať o plnohodnotnom eurovale. „Ak si SaS nájde akúkoľvek výhovorku a bude ju prezentovať ako kompromis, ktorý jej umožní zahlasovať za euroval, opäť táto strana poruší všetky prísľuby. Máme informácie, že sa hľadá riešenie, ako zdôvodniť hlasovanie SaS za euroval," povedal R. Fico s tým, že Richard Sulík bude osobne hlasovať proti, no jeho poslanci by mohli hlasovať za.
Sulík euroval opäť odmietol
Predseda SaS dnes zopakoval, že v súčasnej podobe euroval nepodporí, pretože by to poškodilo slovenských daňovníkov.
Názor R. Sulíka podporil aj poslanec nemeckého Spolkového snemu za stranu FDP Frank Schäffler, ktorý sa dnes s šéfom SaS stretol. „Prakticky 80 a viac percent obyvateľstva odmieta eurovaly a vôbec predlžovanie tohto záchranného systému a vytváranie akýchkoľvek záchranných systémov,“ povedal F. Schäffler. Naproti tomu rovnaký podiel nemeckých poslancov logiku eurovalu podporuje s tým, že eurozóna by si týmito systémami mala pomáhať.
F. Schäffler povedal, že liberálna FDP sa pravdepodobne pokúsi prijatie trvalého eurovalu v Nemecku zablokovať. Spolkový snem by mal o novom záchrannom mechanizme hlasovať začiatkom budúceho roka.
Ilustračné foto na titulke SITA / Marián Peiger