Po prijatí sankčného balíka by totiž podľa R. Fica slovenskej banke hrozilo, že jej ruská matka jej nebude vedieť posielať peniaze v prípade nedostatku likvidity. Pri výrobkoch využiteľných na civilné aj vojenské ciele avizoval, že slovenskí vyjednávači budú žiadať vyňatie niektorých produktov z black listu.

R. Fico pred novinármi síce kritizoval protiruské sankcie s vysvetlením, že doterajšie sankcie postoj Ruska nezmenili, no viackrát zdôraznil, že väčšina Európy si ichpraje. „Nemôžeme úplne ignorovať, že väčšina štátov chce tretie kolo sankcií,“ povedal novinárom.

Členské vlády Európskej únie na mimoriadnom víkendovom samite odobrili prípravu ďalšieho kola sankcií proti Rusku. Európska komisia ich návrh rozoslala členským štátom v stredu.

Slovenský premiér po samite vyhlásil, že sankcie proti Rusku nikam nevedú a nesúhlasí s nimi. „Oficiálne som na zasadnutí povedal, že ak budú predložené ďalšie sankcie, v mene slovenskej vlády si vyhradzujem právo odmietnuť niektoré [z nich], ktoré by poškodzovali národné záujmy,“ povedal R. Fico. Rovnako sa doma vyjadril aj český ministerský predseda Bohuslav Sobotka.

Podľa Zmluvy o Európskej únii, základného dokumentu Európskej únie, sa na prijatie protiruských sankcií vyžaduje jednomyseľnosť. Pokiaľ teda slovenská vláda nebude súhlasiť s novými opatreniami a ostatné štáty našim požiadavkám neustúpia, ďalšie kolo sankcií bez nás nepresadia.

Zmluva o Európskej únii v 31. článku predsa len dáva R. Fico priestor, aby neblokoval celú Európu a zároveň nemusel rešpektovať názor väčšiny.

Tento mechanizmus má dva kroky. Slovensko by sa zdržalo hlasovania o sankciách a v takom prípade si ich môže väčšina štátov Európy schváliť. Vzápätí by sme museli predložiť „formálne odôvodnené vyhlásenie,“ ktorým nehlasovanie vysvetlíme.

Vďaka tomu Slovensku „nebude povinné uplatňovať [sankcie], avšak akceptuje, že [sankcie] sú pre Európsku úniu záväzné.“ V praxi by to znamenalo, že kým väčšina štátov Európskej únie by sankcie proti Rusku aktívne uplatňovala, Slovensko by nemuselo. V skutočnosti by to mohlo priniesť komplikácie, napríklad v prípadoch, kedy by Slovensko vyvážalo do Ruska technológie cez členské štáty únie, ktoré na takéto technológie protiruské sankcie uplatňujú.