Na sklonku volebného obdobia sa premiér Robert Fico vrátil k obľúbenej téme zákona o preukazovaní pôvodu majetku. Odbor vládnej legislatívy pripravil spolu s novým znením návrhu zákona aj novelu ústavy. Prvý zákon o preukazovaní majetku, ktorý sa R. Ficovi podarilo presadiť ešte ako opozičnému poslancovi, totiž kvôli rozporu s princípmi právneho štátu odmietol Ústavný súd SR. Predstavenie nového zákona znamená, že sa už nebude pracovať na umiernenejšom návrhu, ktorého základnú štruktúru ministerstvu spravodlivosti odobrili aj experti z Rady Európy.

Podľa návrhu zákona bude môcť súd rozhodnúť o prepadnutí majetku, ak jeho vlastník nepreukáže, akým spôsobom ho nadobudol. Podmienkou bude, aby prokurátor pred súdom preukázal, že hodnota majetku osoby presahuje najmenej o 1500-násobok minimálnej mzdy jej preukázateľné príjmy. Teda zhruba 460-tisíc eur. Alternatívne sa navrhuje 1000-násobok, teda niečo vyše 300-tisíc eur, za čo sa prihovára aj premiér.

Spolu s návrhom zákona sa predkladá aj novela ústavy. V nej sa má okrem iného explicitne doplniť, že právo vlastniť majetok je garantované len ak je nadobudnutý v súlade s ústavou. Na nelegálne nadobudnutý majetok sa štátu umožňuje siahnuť, navyše sa v ústave napíše, že podrobnosti upraví osobitný zákon.

Takáto zmena by pravdepodobne mala slúžiť na prelomenie stanoviska Ústavného súdu k pôvodnému zákonu. Ten, na pripomenutie, podľa súdu „porušuje ústavný princíp právnej istoty, je retroaktívny vo vzťahu k nadobudnutým právam a pripúšťa nadmerné zasahovanie do práva vlastniť majetok“. Samotný R. Fico sa dnes na tlačovej konferencií nebránil tvrdiť, že ide o veľmi podobný zákon. Podľa neho opäť obsahuje princíp retroaktivity a dôkazné bremeno ostáva na občanovi. Pôvodný zákon navyše ostro kritizovala aj generálna prokuratúra, podľa ktorej by bol neefektívny a v praxi by sa podľa neho nedalo postupovať. „Urobili sme v ňom malé zmeny, ale v podstate ide o to isté,“ uviedol dnes Fico.

Jednou zo zmien je napríklad to, že sa bude skúmať iba majetok nadobudnutý po 1. januári 1990. Tí, čo sa nelegálne obohatili za komunizmu, sa tak ničoho obávať nemusia.

R. Fico predstavil nové zákony krátko po tom, ako jeho vláda schválila koncom vlaňajška legislatívny zámer zákona o opatreniach proti nezákonne získanému majetku. Súladnosť s ústavou sa podľa ministerského návrhu mala zabezpečiť okrem iného právnou kľučkou, podľa ktorej sa malo konfiškovanie majetku chápať len ako takzvané ochranné opatrenie, ktorého cieľom je zabrániť, aby sa s nelegálne získaným majetkom financovala ďalšia trestná činnosť. Ministerské riešenie sa navyše malo týkať iba ľudí blízkych organizovanému zločinu a verejných činiteľov. Takúto úvahu ministerstvu spravodlivosti odobrili aj experti z Rady Európy. Vypracovanie paragrafového znenia a jeho následného odobrovania Radou Európy by sa však podľa ministerstva už toto volebné obdobie nestihlo.

Vláda by sa mala novým zákonom zaoberať už túto stredu. Na to, aby prešiel v parlamente aj ústavný zákon, sa musí nájsť najmenej 90 poslancov. Koaliční partneri Smeru-SD SNS a ĽS-HZDS boli tradične proti prijatiu zákona o preukazovaní pôvodu majetku. Opozičný poslanec Daniel Lipšic, ktorý minulé volebné obdobie návrh R. Fica podporil ako minister spravodlivosti, plánuje predstaviť vlastnú verziu podobného zákona.

Návrh novely ústavy si môžete prečítať tu.

Návrh zákona o preukazovaní majetku sa nachádza tu.

Foto na titulke - SITA/Michal Burza