R. Fico zastupoval Bruseli Slovensko na mimoriadnom rokovaní Európskej rady s Tureckom. Dohoda nepadla, Európska únia bude pokračovať v rokovaniach s Tureckom o balíku opatrení na zvládnutie migračnej krízy, ako sú zjednodušenie vízového režimu a dodatočné finančné požiadavky Ankary. Definitívna dohoda má padnúť na budúcotýždňovom summite EÚ, ktorý sa uskutoční 17. a 18. marca.

Po skončení summitu vyjadril aj k povolebnej situácii na Slovensku. Krajina podľa neho potrebuje v najbližších mesiacoch predovšetkým zmysluplnú a stabilnú vládu.

„Ja mám v hlave úplne jasno. Poviem pánovi prezidentovi moju jasnú víziu, a hneď potom, čo odídem od pána prezidenta, svoj postoj predstavím, vrátane časového harmonogramu a všetkého, čo s tým súvisí,“ informoval premiér.

A. Kiska už avizoval, že Fica plánuje poveriť zostavením vlády.

S ohľadom na doterajšie vyjadrenia predstaviteľov ostatných parlamentných strán sa však očakáva, že R. Fico stabilnú vládu zložiť nedokáže.

Sociálni demokrati by potrebovali získať na spoluprácu koaličných partnerov. Už päť z celkového počtu ôsmich strán a hnutí v novom parlamente vrátane doterajšej pravicovej opozície však oznámilo, že so Smerom-SD vyjednávať o vytvorení vlády nebudú.

Sám R. Fico po voľbách zase vylúčil spoluprácu s krajne pravicovou stranou Kotleba-Ľudová strana Naše Slovensko. To by znamenalo, že sociálni demokrati by nedokázali vytvoriť vládu s potrebnou väčšinou v Národnej rade.

Ak sa Smeru-SD zostaviť kabinet nepodarí, pomyselnú štafetu plánuje prevziať liberálna strana Sloboda a solidarita (SaS), ktorá skončila vo voľbách prekvapivo na druhom mieste. K vytvoreniu vlády bez Smeru-SD by SaS ale musela dať dohromady širokú koalíciu strán pravého stredu s rôznymi programami a hodnotami.

Politológovia aj médiá bezprostredne po zverejnení výsledkov volieb hovorili o patovej situácii, predpovedali komplikovaná rokovania o budúcej vláde a spomínali možnosť predčasných volieb.