Premiér Robert Fico pripustil, že plánovaný deficit verejných financií na rok 2009 sa vinou finančnej krízy mierne zvýši. "Je to jeden z možných variantov," povedal dnes počas reči pred snemom Konfederácie odborových zväzov. V súčasnosti vláda počíta s deficitom 1,7 percenta hrubého domáceho produktu.
Predseda vlády povedal, že rast rozpočtových schodkov je v čase krízy celoeurópsky trend, pričom v niektorých krajinách sa deficit dostal až na úroveň sedem percent. Mierny nárast deficitu verejných financií by podľa neho sprevádzalo aj krátenie výdavkov štátneho rozpočtu. "Nedotkneme sa však ani jednej koruny v sociálnych programoch na rok 2009," vyhlásil premiér.
Bližšie údaje k možnému zvýšeniu deficitu verejných financií neposkytol. Dodal, že deficit neprekročí tri percentá HDP. Pred rozhodnutím zaviesť euro sa Slovensko 146279>zaviazalo dostať deficit verejného hospodárenia pod túto hranicu a následne ho ďalej znižovať. V roku 2011 by mal podľa vládnych zámerov deficit verejných financií dosiahnuť nulu. V roku 2007 činil deficit podľa revidovaných údajov 1,9 percenta HDP a v tomto roku sa očakáva deficit 2,3 percenta HDP.
Ekonómovia už skôr upozornili, že vláda bude musieť nájsť cestu ako zreálniť svoje budúcoročné príjmy, pretože pri ich projektovaní vychádzala z rýchlejšieho ekonomického rastu, než sa na budúci rok Slovensku podarí. Spomalovanie ekonomiky vo všeobecnosti znemaná aj pokles príjmov do štátnej pokladne, ktoré tvoria predovšetkým daňové príjmy. Prognózy budúcoročného rastu napokon zrevidovalo aj samo ministerstvo financií - zo 6,5 na 4,9 percenta, čo je bližšie k odhadu analytikov i Európskej komisie. Neoficiálne sa 149426>predpokladá, že v dôsledku nadhodnotenia ekonomického rastu pri tvorbe rozpočtu bude musieť štát nájsť 330 miliónov eur, ak bude chcieť dodržať naplánovaný rozpočtový schodok. Predseda vlády doteraz spomínal riešenie rozpočtového problému len cez znižovanie výdavkov - napríklad na obranu. Možnosť zvýšenia deficitu dnes spomenul prvýkrát.
Podľa hlavného analytika TREND Analyses Jána Kovalčíka nie je dôvod odvolávať sa na krízu. "K vyšším deficitom siahajú vlády vtedy, ak im hrozí recesia. Slovensko napriek spomaleniu bude aj v budúcom roku najrýchlejšie rastúcou ekonomikou v EÚ, a tým sa chváli i slovenská vláda," povedal Kovalčík. "Ak chce vláda naozaj podporiť ekonomiku, nepotrebuje si pomáhať zvyšovaním deficitu, stačí konečne naštartovať čepranie eurofondov," dodal Kovalčík.
Podobne šéfanalytik ING Bank Slovensko si myslí, že príjmový problém by mala vláda riešiť redukovaním výdavkov a nie nafukovaním deficitu. "Tento rok bude posledný s veľmi vysokým nárastom ekonomiky. Preto by mal byť deficit skôr ustálený na hodnotách, ktoré sú nižšie ako priemerná akceptovaná úroveň, aby mohol neskôr v horších časoch narásť," povedal pre eTREND.
Foto na titulke - Flickr.com