Brífing ukončili bez možnosti klásť otázky s odôvodnením, že Robert Fico ani jeho rodina si neželajú zverejňovanie informácií o zdravotnom stave. Novinári teda nedostali odpovede na otázky, o aký zákrok išlo, ani ako dlho bude premiér práceneschopný.
O podrobnostiach neinformujú
Napriek tomu, že premiér Robert Fico je jedným z troch najvyšších ústavných činiteľov a jeho zdravotný stav má vplyv na výkon funkcie, jeho úrad o podrobnostiach jeho ochorenia od hospitalizácie verejnosť neinformoval. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker verejnosť informoval o tom, že aj napriek hospitalizácii premiér normálne vykonáva funkciu.
Slovensko je aktuálne v protokolárne zaujímavej situácii. Jeden z troch najvyšších ústavných činiteľov – premiér sa práve podrobil chirurgickému zákroku, údajne na pondelok je naplánovaná aj operácia druhého najvyššieho ústavného činiteľa - predsedu parlamentu Andreja Danka pre nález na žalúdku. Tretí najvyšší ústavný činiteľ – prezident Andrej Kiska je na zahraničnej pracovnej ceste v USA, vrátiť by sa však mal podľa informácií Kancelárie prezidenta v sobotu popoludní.
Zatiaľ teda nie je jasné, ako dlho sa premiér bude z operácie zotavovať a aký priebeh bude rekonvalescencia mať. Ak by bola bezproblémová, mohol by v miernejšom režime zvládnuť celé volebné obdobie. Ak by sa však vyskytli problémy, jednou z možností je aj demisia zo zdravotných dôvodov.
Riadime sa zvykmi
Legislatívci pre TREND.SK potvrdili, že keby napríklad predseda vlády zo zdravotných dôvodov podal demisiu, ústava exaktne nerieši postup, aký bude nasledovať. Hovorí iba o tom, že spolu s premiérom padá celá vláda. Následný postup však nešpecifikuje. Slovensko sa v takýchto prípadoch riadi zvykovým právom – prezident demisiu prijme, poverí dočasným vládnutím odvolanú vládu až do času, kým nebude vymenovaná nová.
Robert Fico odchádza z rokovania vlády Zdroj: SITA
Podľa politického analytika Jána Baránka by prezident zostavením novej vlády mohol teoreticky poveriť kohokoľvek. Ale nie je to až také jednoduché. Krajina by sa po podaní demisie premiéra a vlády mala vrátiť do stavu tesne po voľbách. Súčasná vláda ešte nemá schválené programové vyhlásenie, ale vládna koalícia už má podpísanú koaličnú zmluvu a na jej základe v parlamente k dispozícii 81 hlasov.
Hovorkyňa premiéra Beatrice Szabóová informovala agentúru SITA, že po dohode s Robertom Ficom ho stále zastupujú vicepremiéri tam, kde je potrebná jeho fyzická prítomnosť. Napríklad vicepremiéra pre investície Petra Pellegriniho poveril predložiť v parlamente Programové vyhlásenie vlády. „Ad hoc budeme komunikovať a riešiť ďalšie záležitosti tak, ako to bolo doteraz,“ dodala hovorkyňa.
Mocenské pomery sa nezmenia
Najpravdepodobnejšou verziou vývoja by podľa J. Baránka bolo, že by vládnuca koalícia na čele so Smerom-SD opätovne garantovala prezidentovi, že disponuje 81 hlasmi v parlamente a predložila by mu novú vládu s novým premiérom. „Ak si niekto myslí, že takáto situácia by znamenala zmenu mocenských pomerov v krajine, tak to je nereálne,“ povedal pre TREND.SK Ján Baránek.
Slovensko je relatívne veľmi mladá krajina, má však už skúsenosti aj s komplikovanejšou protokolárnou situáciou, keď hlava štátu bola v umelom spánku a príbuzní rozhodli o prevoze na liečbu do zahraničia. Začiatkom júla roku 2000 bol prezident Rudolf Schuster niekoľko dní v umelom spánku v nemocnici na Kramároch po rozvrate vnútorného prostredia a operácii hrubého čreva. Rodina rozhodla, že liečba bude pokračovať v rakúskom Innsbrucku.
Prezidentské právomoci dočasne prevzali vtedajší predseda vlády Mikuláš Dzurinda a predseda parlamentu Jozef Migaš. Išlo však o prípad, keď prezident zjavne a dokázateľne nebol schopný vykonávať svoju funkciu. Prezidentských právomocí sa opäť ujal po necelom mesiaci po tom, čo sa v Rakúsku zotavil.