Predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico chce rokovať s najväčšími politickými stranami a pýtať sa ich lídrov na postoj voči zmenám v záchrannom fonde eurozóny. Od rokovaní bude závisieť aj hlasovanie Smeru-SD. Povedal to dnes po stretnutí s premiérkou Ivetou Radičovou (SDKÚ-DS), ktorá podľa neho nevedela povedať, koľko poslancov v parlamente momentálne podporuje navýšenie eurovalu a súvisiacich dokumentov.

Hoci je podľa R. Fica hlasovanie o eurovale najvýznamnejším politickým rozhodnutím od vzniku Slovenskej republiky, on sám ho je ochotný podporiť, až keď bude v parlamente zabezpečených 79 hlasov. Voči politickým stranám, ktoré euroval v parlamente nepodporia, chce Fico vyvodiť konzekvencie.

Podľa R. Fica by mal byť návrh na rokovanie s politickými stranami spracovaný v stredu, prípadne vo štvrtok. "Dostanú oficiálne listy zo straníckej centrály Smeru, kde presne načrtneme témy, o ktorých chceme hovoriť," informoval dnes Fico.

Ponuka predsedu Smeru-SD na rozhovory o eurovale je podľa podpredsedu výboru Národnej rady (NR) SR pre európske záležitosti Martina Fronca (KDH) vnútorne protirečivá, keďže na jednej strane chce rokovať o rozšírení eurovalu, na druhej strane podporu Smeru-SD podmieňuje kladným hlasovaním celej koalície. Je pritom známe, že minimálne SaS dodnes ochotu podporiť euroval nesignalizuje.

"V tomto je kontradiktórny. Kladenie takýchto ultimatívnych požiadaviek pred začiatkom rokovaní ich môže doviesť do slepej uličky," upozornil M. Fronc. Ponuku Smeru-SD rokovať s predsedami parlamentných strán však apriori neodmieta. "Euroval je pre Slovensko dôležitý a sú veci, o ktorých by mala existovať dohoda celého politického spektra," povedal. "Za dôležitú považujem najmä iniciatívu premiérky, lebo v jej rukách je exekutíva, ale neodmietam v takej vážnej veci žiadne rokovania," uzavrel M. Fronc.

Predseda parlamentu Richard Sulík (SaS) sa s R. Ficom zrejme stretne. Pravdepodobne sa tak však nestane na výzvu Smeru-SD, ale na vlastný podnet šéfa liberálov, ktorý dnes R. Fica o stretnutie na túto tému požiadal. Podľa hovorkyne strany Tatiany Tóthovej tak urobil, lebo ide o "ochranu národnoštátnych záujmov". "O tom, kto má a kto nemá právo vládnuť, nerozhoduje pán Fico, ale občania vo voľbách. Považujeme však za správne, že sa o takejto dôležitej téme diskutuje naprieč celým politickým spektrom," uviedla.

Podľa poslanca Národnej rady SR Tomáša Galbavého (SDKÚ-DS) postoj, ktorý zvolil expremiér v tejto otázke, je nešťastný. "Politici by mali mať predovšetkým na zreteli vlastnú krajinu, jej záujmy, silné euro a takéto politikárčenie by sa malo nechať na menej vážne témy," povedal. Na otázku, či by osobne podporil stretnutie so Smerom-SD v tejto vážnej otázke, však nevedel zaujať jednoznačné stanovisko.

Aj predseda koaličného Mosta-Híd Béla Bugár si vie predstaviť rokovanie s lídrom opozičného Smeru-SD R. Ficom o navýšení a zmenách v eurovale. "Ale musíme vedieť, čo tým chce dosiahnuť. Ak sa s pani premiérkou Ivetou Radičovou (SDKÚ-DS) nevie dohodnúť, tak potom nepredpokladám, že sa chce dohodnúť s koaličnými stranami," povedal pre B. Bugár.

Hovorca premiérky Rado Baťo na vyhlásenia R. Fica nechcel reagovať. "Keď chce iniciovať takéto stretnutia, nech iniciuje. Všetko, čo premiérka považovala za potrebné, sme povedali hneď po stretnutí s pánom Ficom," povedal. Po krátkom stretnutí Radičovej s lídrom Smeru-SD označil stanovisko R. Fica za politické, nie vecné. Zároveň avizoval, že predsedníčka vlády plánuje pokračovať v rokovaniach s predstaviteľmi politických subjektov aj naďalej.

Foto na titulke - Vlado Benko