Sociálna demokracia na Slovensku stojí pred ťažkou úlohou. Musí ponúknuť alternatívne sociálne a ekonomické myslenie. Ako povedal v sobotu vo svojom vystúpení predseda Smeru Robert Fico, dozrel čas vytvoriť nový program, ktorý bude reagovať na rýchlo sa rozvíjajúcu situáciu doma i v zahraničí. Ako základ nového programu, ktorý by mal byť v decembri budúceho roka hotový, predstavil Fico štyri základné myšlienky.

V úvode sa predseda strany nevyhol súvislostiam slovenskej a zahraničnej politiky. „Máme zodpovednosť za domáce veci, aj za EÚ. Vieme, čo je vládna zodpovednosť. Koho máme počúvať, ak nie sesterské politické strany, ktoré majú množstvo skúsenosti. Máme počúvať rozpadajúce sa pravicové strany? My sme tu aj po sedemnástich rokoch od založenia strany a stále s veľkými ambíciami. Mrzí ma, že tí, čo nám neveria, podporujú novotvary,“ povedal v prítomnosti zahraničných hostí, ktorými bol český premiér Bohuslav Sobotka, predseda Sociálnodemokratickej strany Nemecka Sigmar Gabriel a rakúsky minister kultúry Thomas Drozda.

Potrebujeme jasnú orientáciu

„Stojí pred nami úloha ponúknuť alternatívne sociálne a ekonomické myslenie. Ľudia potrebujú jasnú politickú orientáciu, aby vedeli, kto je kto. My sa hlásime k základným ľudským právam. Chcem, aby sme sa viac zasadili na naplnenie hospodárskych aj sociálnych práv. Dozrel čas, aby sme pripravili nový politický program, ktorý bude reagovať na nové skutočnosti, ktoré sú doma aj v zahraničí,“ povedal F. Fico.

Poznamenal, že si nepamätá, že by iná programová konferencia iných politických strán pútala väčšiu pozornosť ako táto. Slovenský premiér predstavil štyri myšlienky nového programu. „Máme nenahraditeľný potenciál ponúknuť alternatívu k nenávisti. Nesmieme rezignovať na otázky bezpečnosti, terorizmu a migrácie,“ povedal. Robert Fico chce, aby sa nový politický program Smeru volal Politika s ľudskou tvárou s odkazom na Alexandra Dubčeka.

Bytová otázka a nezamestnanosť

Podpredseda strany Smer-SD Marek Maďarič predstavil na programovej konferencii hlavné témy nového programu strany, ktorý by mal byť definitívne hotový v decembri budúceho roka. Za najdôležitejšie, o čo sa musí strana starať, považuje dostatok pracovných miest, zdravotníctvo pre všetkých, či zlepšenie bytovej politiky a boj proti korupcii.

Podľa M. Maďariča téma práce a odmeňovania je jednou zo základných výziev strany. Ekonomický rast, zvyšovanie minimálnej mzdy sú dôležité nástroje pre celkový rast platov na Slovensku.

Téma daní a odvodov je jedným z dôležitých bodov programu Smeru-SD. Preto Smer-SD trvá na zvyšovaní daní z majetku, či na zavedení dane z finančných transakcií.

Taktiež Smer-SD chce podporovať rozvoj výstavby nájomných bytov, čo podporí mladých, aby sa za prácou nebáli presťahovať. Strana má ambíciu podporovať podnikateľské prostredie aj pomocou výhodných hypoték a záruk. V sociálnej ekonomike chce strana podporovať začínajúce sociálne podniky, poskytnúť im grant, aj výhodnú pôžičku.

Medzi verejnými službami sa strana vo svojom novom programe plánuje zaviazať, že zdravotníctvo by malo v prvom rade liečiť, a nie vykazovať zisk. Chcú, aby zdravotníctvo bolo dostupné pre všetkých občanov. Okrem toho chcú finančne podporovať školstvo, dopravu, aj rozvoj kultúry na Slovensku. Regionálny rozvoj je podľa strany veľmi dôležitý, a preto plánuje pokračovať v rozvoji najmenej rozvinutých krajov. 

Téma trvalej udržateľnosti je ďalšou, ktorú vo svojom programe Smer-SD neobchádza. Strana chce podporovať prechod podnikov na energeticky efektívnejší spôsob výroby. Rozvoj pôdohospodárstva by mal byť postavený na troch pilieroch, a to na potravinovej bezpečnosti, na zdravej výžive a na zamestnanosti na vidieku. Zaistenie bezpečnosti patrí k základným funkciám štátu. Preto strana presadzuje posilnenie hlavných zložiek integrovaného záchranného systému. Strana chce pokračovať aj v boji proti korupcii. 

Smer-SD plne uznáva demokraciu ako najvyššiu politickú hodnotu. Preto je pre stranu zásadnou podmienkou fungovania demokratického zriadenia funkčný parlamentný systém. Ako poslednú tému programu Maďarič spomenul tému zahraničnej politiky. Smer-SD je proeurópskou stranou a považuje za strategický a existenčný záujem Slovenska byť v jadre krajín EÚ.

Povinné kvóty sú mŕtve

„Nemôžeme ignorovať spoločný európsky postup, veríme v jedinečnosť EÚ, Európa nie je dokonalá, ale má potenciál byť lepšou. Aby tomu tak bolo, potrebujeme viac rešpektu medzi krajinami a chápať národné špecifiká.“

Zdôraznil, že povinné kvóty sú politicky mŕtve. „Máme ambíciu spoločne s EK. Na decembrovom summite chceme predložiť kompromis, ktorý je z presvedčenia, že každá krajina sa musí podieľať na riešení krízy.“ Dodal, že byť protieurópsky dáva priestor lacnému populizmu a bláznom v politike. Preto zastáva spoluprácu krajín.

V novom programe plánuje prísť s atraktívnymi, dynamickými a demokratickými riešeniami, inak prídu extrémisti. „Našou šancou je myšlienka silného sociálneho programu,“ povedal.

Podľa neho musia Smer-SD musí podporovať myšlienku silného právneho štátu. Neustále chce zvyšovať zamestnanosť, vytvárať nové pracovné miesta a zlepšovať sociálne a ekonomické podmienky pre bežných ľudí, aby sa nezväčšoval priestor medzi chudobnými a bohatými. „Našou prioritou je tvrdo pracujúci človek, ktorý rešpektuje pravidlá,“ dodal. Ako zdôraznil, nový program bude v znení „politika s ľudskou tvárou“.

Novovznikajúce hnutia ničia stranícky systém, tvrdí Sobotka

Cieľom Vyšehradskej štvorky je, aby sa Európa nerozpadla. Povedal to v sobotu na programovej konferencii strany Smer-SD český premiér Bohuslav Sobotka na margo toho, že na V4 sa valí kritika medzi kolegami v Únii, že je zdrojom problémov.

„V Európe je problémov celé množstvo. V4 vystupuje maximálne konštruktívne a snaží sa pomôcť, aby sa Európa úplne nerozpadla," povedal. Podľa neho sociálna demokracia musí naspäť získať politickú dynamiku. Podľa neho novovznikajúce hnutia ničia stranícky systém. „Vymedzujú sa proti tradičným politickým stranám. Sú to hnutia často orientované populisticky," povedal.

Také hnutia podporujú frustráciu ľudí z negatívnych dosahov globalizácie. „A sú tu hnutia, ktoré sa živia šírením strachu z migrácie," dodal Sobotka. Sociálni demokrati sa podľa Sobotku musia vrátiť k životným pocitom tých, ktorých vždy sociálni demokrati reprezentovali. „K pocitom ľudí zo stredných a nízkopríjmových vrstiev, zamestnancov, malých podnikateľov, seniorov, mladých ľudí," povedal.

Podľa neho sa dnes ľudia boja budúcnosti, obávajú sa zhoršenia bezpečnosti, terorizmu, aj zhoršenia ich sociálneho statusu. „Ľudia sa často boja toho, že ich deti budú vyrastať v horšom svete, že ich deti čaká rastúca neistota," dodal Sobotka. Nazdáva sa, že Európa musí mať perspektívu, a preto sociálna demokracia musí garantovať ľuďom prosperitu a bezpečnosť. Sloboda, liberálna demokracia sú nástroje, ktorými by mali bojovať proti xenofóbom, oligarchom a xenofóbií všetkého druhu.