Recipročné clá, ktoré začiatkom apríla ohlásil americký prezident Donald Trump, šokovali globálne trhy a postavili Fed pred ťažkú dilemu. Musí sa rozhodnúť, či úrokové sadzby zníži, aby predišiel prudkému spomaleniu ekonomiky, alebo ich ponechá vysoko s cieľom predísť novému výbuchu inflácie. Predseda Fedu Jay Powell ale jasne uviedol, že centrálna banka sa v rámci svojej reakcie na clá nikam neponáhľa.
Nechce predbiehať
Po prepade akciových trhov očakávajú investori zníženie sadzieb. Fed podľa nich tento rok skreše úroky štyri- až päťkrát. Banky na Wall Street už začali upravovať prognózy, pričom očakávajú rýchlejší nárast cien a spomalenie ekonomického rastu. Niektoré dokonca varujú, že USA by mohli upadnúť do recesie, ak D. Trump clá nezruší.
Predstavitelia Fedu naznačili, že inštitúcia ostane vo vyčkávacom režime, kým nezíska jasnejší obraz o konečných dosahoch taríf. Centrálna banka nebude pri hodnotení následkov „predbiehať“ a robiť unáhlené závery. Podľa Petersonovho inštitútu pre medzinárodnú ekonomiku možno Fed so znižovaným sadzieb počká až do septembra.
Investori si myslia, že inštitúcia ich začne kresať oveľa skôr, a to buď o 0,25 alebo 0,5 percentuálneho bodu. Možno už na júnovom zasadnutí. Podľa nich hrozí, že ak bude Fed vyčkávať na „jasné dôkazy“ vplyvu ciel na ekonomiku príliš dlho, môže proti nim zasiahnuť neskoro.
Strašiak menom inflácia
Ekonomickí analytici sú naopak presvedčení, že centrálna banka uprednostní cenové tlaky pred rizikom recesie. Najmä po tom, čo v uplynulých dvoch rokoch musela riešiť jednu z najvážnejších inflačných kríz v modernej histórii. Mnohí odborníci situáciu nevidia až tak čierno-bielo. „Fed je momentálne v mimoriadne náročnej pozícii,“ povedala pre Financial Times ekonómka Sarah House. Podľa nej ponechá centrálna banka kľúčovú úrokovú sadzbu v pásme 4,25 až 4,50 percenta čo najdlhšie. Fed v marci naozaj v súlade s očakávaniami nezmenil nastavenie menovej politiky.
Guvernérka Fedu Adriana Kugler uviedla, že udržanie dlhodobých inflačných očakávaní by malo byť „prioritou“ inštitúcie. Podľa nej môže predzásobenie sa tovarmi v reakcii na oznámené clá krátkodobo podporiť rast. Šéfovi BlackRocku Larrymu Finkovi robí inflácia takisto väčšie obavy než riziko recesie. Zníženie sadzieb preto v blízkej budúcnosti neočakáva.
Už päť rokov po sebe sa centrálnej banke nepodarilo splniť svoj inflačný cieľ na úrovni dvoch percent. Podľa jej vlastných odhadov to nedokáže ani tento, ani budúci rok. Američania sa tak naďalej pasujú s dôsledkami vyšších cien. Prieskumy ukazujú, že inflácia im robí najväčšie obavy, pričom ich dôvera vo Fed prudko klesá. Po rokoch nesplnených cieľov by bolo chybou, keby banka podcenila vplyv ciel na infláciu a opäť sa sústredila na stimuláciu ekonomiky.
Ďalšie dôležité správy
