Americká centrálna banka (Fed) je podľa hovorkyne Medzinárodného menového fondu (MMF) v dobrej pozícii na to, aby znížila základné úrokové sadzby do konca tohto roka. Zároveň by ale centrálni bankári mali byť aj naďalej opatrní. Hovorkyňa MMF Julie Kozacková to povedala na tlačovej konferencii. Reagovala tým na štvrtkové údaje o júnovom vývoji inflácie v USA, ktorá bola priaznivejšia, ako sa čakalo.

Postup Fedu

Spotrebiteľské ceny v júni oproti predchádzajúcemu mesiacu prvýkrát za štyri roky klesli, a to o 0,1 percenta, čo posilnilo špekulácie, že by Fed mohol sadzby znížiť už v septembri, a nie v decembri, ako sa doteraz predpokladalo.

„Podporujeme opatrný a na dátach založený prístup Fedu. Očakávame, že bude schopný znížiť sadzby ešte v tomto roku, a toto hodnotenie platí aj naďalej,“ povedala Kozacková.

Rozpočtový deficit USA

Podľa Kozackovej navyše hýbanie s úrokovými sadzbami nie je jediné opatrenie, na ktoré by sa mali Spojené štáty zamerať. „Rozpočtový deficit je veľmi vysoký. Keďže ekonomika je dostatočne silná, je najvyšší čas urobiť kroky na jednoznačné zníženie pomeru zadlženia k hrubému domácemu produktu. A to bude vyžadovať široký súbor opatrení vo fiškálnej politike,“ dodala.

MMF aktuálne odhaduje, že čisté úrokové platby z federálneho dlhu USA dosiahnu v tomto fiškálnom roku, čo je do konca septembra, 3,2 percenta HDP. To je viac ako 2,4 percenta vo fiškálnom roku 2023. Tento pomer „zostane zvýšený aj v strednodobom horizonte“ pre vyšší deficit a úroveň dlhu, doplnila Kozacková.

Powellove vyjadrenia

Predseda Fedu Jerome Powell tento týždeň v Senáte zdôraznil, že inflácia nie je jediným rizikom, ktorému centrálni bankári čelia. Obáva sa rizík pre trh práce a ekonomiku, ak by sadzby zostali príliš dlho na vysokej úrovni. Zníženie sadzieb príliš neskoro alebo príliš málo by podľa neho mohlo oslabiť ekonomickú aktivitu a zamestnanosť.

V minulosti Powell a ďalší centrálni bankári opakovane zdôrazňovali, že vďaka silnej ekonomike a nízkej nezamestnanosti môžu byť pri znižovaní úrokov trpezliví a počkať, kým bude inflácia naozaj pod kontrolou. Niektorí predstavitelia Fedu naznačovali, že by zníženie úrokov mohlo prísť až v decembri. S pozitívnymi ekonomickými dátami ale silnejú hlasy, že by k tomuto kroku mohli prikročiť už v septembri.

Ďalšie dôležité správy

WA 36 Washington - Šéf americkej centrálnej banky (Fed) Jerome Powell počas tlačovej konferencie o menovej politike vo Washingtone v stredu 13. decembra 2023. Americká centrálna banka (Fed) v súlade s očakávaniami tretíkrát po sebe nezmenila nastavenie svojej menovej politiky. Zároveň signalizovala, že v roku 2024 zrejme začne sadzby znižovať. Ekonómovia tak považujú aktuálny cyklus sprísňovania menovej politiky v USA za ukončený. FOTO TASR/AP 

Federal Reserve Board Chair Jerome Powell speaks d
Neprehliadnite

Inflácia v Spojených štátoch naznačuje, že Fed začne čoskoro znižovať úroky