Medziročná februárová inflácia sa udržala pod úrovňou jedného percenta, počas druhého mesiaca v roku zdraželi najmä palivá, ovocie, zelenina či tabak. Informoval o tom v pondelok Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Spotrebiteľské ceny na Slovensku vo februári 2021 boli medziročne vyššie o 0,9 percenta, inflácia bola mierne vyššia ako v januári, stále však výrazne pod hodnotami minulého roka. „V medziročnom referenčnom porovnaní hodnotu inflácie ovplyvnili výrazne nižšie ceny za energie o 4,6 percenta aj zlacnenie potravín o 0,7 percenta," podotkli štatistici.
Na medzimesačný rast cien o 0,3 percenta malo najväčší vplyv zvýšenie cien v odbore doprava o 1,8 percenta, a to najmä rast cien palív a mazadiel pre prostriedky osobnej dopravy o 4,6 percenta. Voči januáru zdraželi aj alkoholické nápoje a tabak pri raste cien tabaku o 1 percento, ako aj vzdelávanie vplyvom vyšších cien za predprimárne a primárne vzdelávanie o 2,1 percenta. V odbore zdravotníctvo cenový rast spôsobili hlavne vyššie poplatky za ambulantné služby o 0,4 percenta. Jediný odbor, ktorý zaznamenal pokles cien, boli odevy a obuv o 0,3 percenta.
Inflácia na Slovensku klesla na štvorročné minimum 0,7 percenta
Aktuálnu hodnotu medzimesačnej inflácie ovplyvnil podľa štatistikov aj rast cien v odbore potraviny a nealkoholické nápoje o 0,2 percenta, čo spôsobili vyššie ceny celej skupiny potravín o 0,4 percenta. Vzrástli hlavne ceny zeleniny (vrátane zemiakov) o 3,1 percenta, ovocia o 1 percento, mlieka, syrov a vajec o 0,7 percenta a taktiež olejov a tukov o 0,6 percenta. V porovnaní s januárom však pokles zaznamenali nealkoholické nápoje o 1,3 percenta, v rámci tejto skupiny klesli nielen ceny kávy, čaju a kakaa, ale aj ceny nealkoholických nápojov. V cenách za bývanie a energie došlo k miernemu zvýšeniu o 0,1 percenta a to hlavne vplyvom rastu cien za zber smetí o 1,4 percenta, ostatných služieb týkajúcich sa obydlia o 1 percento a za dodávku vody o 0,8 percenta. Ceny za energie ako elektrina či plyn zostali v medzimesačnom porovnaní na rovnakej úrovni.
Index spotrebiteľských cien sa vo februári oproti januáru zvýšil v domácnostiach zamestnancov, v nízkopríjmových domácnostiach zhodne o 0,3 percenta, v domácnostiach dôchodcov o 0,2 percenta.
Medziročnú hodnotu inflácie, ktorá bola na úrovni 0,9 percenta, ovplyvnil druhý mesiac po sebe pokles cien potravín a alkoholických nápojov o 0,6 percenta a cien v oblasti bývania a energií o 1,1 percenta.
Medziročné poklesy v odbore bývanie, najmä cien energií ako plyn a elektrina, boli zhodné s januárovým znížením. Ceny plynu boli medziročne nižšie o 9,7 percenta, elektriny o 4,3 percdenta a tepla o 1 percento. Naopak, poplatky za dodávku vody a iné služby zaznamenali rast, za zber smetí boli vyššie o 7,2 percenta, stočné sa zvýšilo o 4,1 percenta a dodávka vody o 2,8 percenta.
Slovenská ekonomika minulý rok klesla prvýkrát od roku 2009
V odbore potraviny a nealkoholické nápoje infláciu ovplyvnili najmä medziročne nižšie ceny zeleniny o 5,2 percenta, ovocia o 4,9 percenta a pokles cien mäsa o 1,4 percenta. Zdraželi aj chlieb a obilniny o 1,5 percenta a mlieko, syry a vajcia o 0,3 percenta.
V rámci zvyšných odborov ceny rástli najvýraznejšie v odboroch pošty a spoje o 6,9 percenta vplyvom vyšších cien za telefónne zariadenia o 2,4 percenta, za vzdelávanie o 3,5 percenta, kde vzrástli hlavne ceny za predprimárne a primárne vzdelávanie o 6,7 percenta, ako aj za reštaurácie a hotely o 3 percentá. Vyššie ceny boli aj v odbore zdravotníctvo o 2,9 percenta, kde zdraželi služby zubných lekárov o 6,1 percenta či zdravotnícke pomôcky o 4,3 percenta.
Index spotrebiteľských cien sa vo februári 2021 medziročne zvýšil za domácnosti zamestnancov o 0,9 percenta, za domácnosti dôchodcov o 0,5 percenta a za nízkopríjmové domácnosti o 0,8 percenta.
V súhrne za dva mesiace roku 2021 sa spotrebiteľské ceny v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2020 zvýšili o 0,8 percenta. Index spotrebiteľských cien sa zvýšil za domácnosti zamestnancov o 0,9 percenta, za domácnosti dôchodcov o 0,5 percenta, za nízkopríjmové domácnosti o 0,7 percenta.