Dokumenty sa objavili na internete iba týždeň pred voľbami, v ktorých sa uchádza o prezidentské kreslo niekdajšia prvá dáma Hillary Clintonová.

Agentúra AP uviedla, že 129-stranový materiál bol zverejnený vo výrazne cenzurovanej podobe na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Prípad kontroverznej milosti Marca Richa bol uzavretý v roku 2005 bez toho, aby federálne orgány vzniesli obvinenia.

Billova knižnica

M. Rich bol vtedy už roky na úteku pred zákonom, pred americkou justíciou sa schovával vo Švajčiarsku. Bývalý prezident a manžel H. Clintonovej milosť udelil v posledný deň svojho pôsobenia v Bielom dome. 

Samotný M. Rich čelil v USA obvineniam z finančných zločinov, až kým v roku 2001 nedostal milosť od prezidenta Clintona. Zomrel v roku 2013. Agentúra TASS pripomenula, že manželka finančníka predtým venovala pol milióna dolárov na stavbu Clintonovej prezidentskej knižnice. 

M. Rich sa stal legendou vďaka tomu, že v 60. a 70. rokoch zásadne prispel k vytvoreniu promptného trhu s ropou, a zobral tým obchodovanie z rúk veľkých ropných koncernov. Do povedomia širšej verejnosti sa ale dostal najmä tým, že ho Spojené štáty v 80. rokoch obvinili z neplatenia daní a nelegálnych ropných obchodov s Iránom.

Vtedy šlo o najväčšie obvinenie z daňových únikov v histórii USA. Finančník preto ostal vo Švajčiarsku a FBI ho zaradila na zoznam najhľadanejších osôb. Prezident B. Clinton mu v januári 2001, posledný deň, keď bol vo funkcii, dal milosť, za čo bol obviňovaný z korupcie.

Načasovanie pred voľbami

Štáb demokratickej kandidátky na prezidentku vyjadril údiv nad nečakaným krokom FBI, ktorý počas vrcholiacej volebnej kampane môže uškodiť H. Clintonovej a prospieť jej súperovi Donaldovi Trumpovi. „Ak to nie je dané nejakú stanovenou lehotou zo zákona, potom je podivné,“ pozastavil sa hovorkyňa štábu Brian Fallon. „Zverejní teraz FBI spisy o diskriminácii v Trumpovcoch bytových komplexoch v 70. rokoch?“dodal.

Ku zverejneniu týchto dokumentov došlo krátko po tom, ako riaditeľ FBI oznámil ďalšie preverovanie e-mailovej komunikácie H. Clintonovej z obdobia, keď bola ministerkou zahraničných vecí a používala svoju súkromnú schránku na služobné účely. Clintonovej kampaň kritizovala načasovanie tohto oznámenia, ktoré by mohlo ovplyvniť nadchádzajúce voľby.

Americkí voliči, ktorí využili predčasné hlasovanie v prezidentských voľbách, ale pochybujú o správnosti svojho výberu, by mali stiahnuť odovzdané hlasy a voliť znova. Republikánsky kandidát Donald Trump to vyhlásil pred svojimi priaznivcami vo Wisconsine ako jednom zo štyroch štátov USA, kde je podľa neho možné žiadať zmenu hlasu na okresnom úrade.

Jeho výzva sa týka ľudí, ktorí „vážne oľutovali nákup“ a myslia si, že v predčasnom hlasovaní „urobili chybu“. D. Trump dodal, že okrem Wisconsinu je takáto možnosť aj v Michigane, Minnesote a Pensylvánii.

V štáte Wisconsin majú podľa AP voliči možnosť zmeniť svoje rozhodnutie až trikrát. Posledný termín, keď tak môžu urobiť, je tento štvrtok. Informačné centrum pre predčasné hlasovanie na Reedovej univerzite uviedlo, že voliči zvyknú pristupovať k takémuto kroku len veľmi zriedkavo. Riadne hlasovanie v prezidentských voľbách sa uskutoční budúci utorok.